
Nyní tudíž panuje velmi příhodný čas pro směnu části úspor běžných střadatelů z korun právě do eura. Eura jsou z hlediska své korunové ceny nejlevnější za více než třináct let a taková „sleva“ se nemusí zase delší dobu vrátit.
Zejména, když světu poměrně akutně hrozí recese, jak v neděli varoval Mezinárodní měnový fond. Vyhlídka recese již v těchto dnech citelně zlevňuje například ropu a může být opravdu jen otázkou času, než začne oslabovat korunu.
Střadatelé by obecně měli mít své úspory ve více měnách. Zřizovat si tedy vedle korunového účtu také účet eurový a účet dolarový, případně i účty v dalších měnách.

Diverzifikují tak totiž riziko propadu jedné konkrétní měny. Kdo ještě takto své úspory mezi více měn nemá, má právě nyní alespoň šanci založit si za historicky takřka nejvýhodnějších podmínek právě účet eurový. Ostatně mezi českými střadateli v poslední době zájem o úložky v eurech stoupá.
Loni v listopadu, tedy podle nejnovějších dostupných dat, se podíl objemu eurových úspor tuzemských střadatelů na jejich celkových úsporách poprvé od ledna 2010 vrátil na úroveň tří procent, jak zachycuje graf výše, vytvořený na základě dat České národní banky. Češi si tak v euru spoří nejvíce za posledních třináct let.
Oproti například Chorvatsku, které přešlo na euro letos k 1. lednu, je však podíl eurových úspor Čechů stále velmi nízký. V Chorvatsku loni činil podíl eurových úspor zhruba 50 procent. A podíl vykazoval podobné hodnoty také v roce 2020, v době, kdy Chorvatsko teprve zahajovalo proces vstupu do eurozóny.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)