Koruna je rekordně silná. A může být ještě silnější

Názor
Jako nůž rozehřátým máslem ve středu koruna prorazila psychologickou hladinu 24 korun za euro a její posilování koruny se zastavilo až těsně nad 23,95 korun za euro. Takto silnou jsme přitom korunu viděli naposledy v roce 2011.
Jako nůž rozehřátým máslem ve středu koruna prorazila psychologickou hladinu 24 korun za euro. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za posílením koruny stojí zlepšení nálady na finančních trzích. Investoři jsou ochotnější riskovat a problémy střední Evropy jim najednou nepřipadají tak dramatické, jako před pár měsíci. Na podzim slyšeli spekulanti od ratingových agentur, že pro Česko je rizikem nedostatek plynu, a dokonce i možný přídělový režim. To se však nyní zdá nepravděpodobné.

Investoři slyšeli od ratingových agentur také varování před hlubokým deficitem státního rozpočtu. Ten však skončil lépe, než bylo naplánováno. Mračna nad střední Evropou se tím rozplynula a najednou se chtějí všichni svézt na pozitivní vlně. Je proto možné, že krátkodobě koruna ještě posílí. Vůbec bych se nedivil tomu, kdyby koruna za pár dní či týdnů zaklepala na hladinu 23,50 korun za euro.

PSALI JSME:
Česká měna poprvé od roku 2008 prolamuje hranici 24 korun za euro

To je voda na mlýn pro Českou národní banku (ČNB), která bojuje s inflací a silnější koruna jí v tomto boji pomáhá. Jakmile koruna posílí, otevírá se zboží z dovozu prostor ke zlevnění. Tím se nadále snižuje pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb, kterými by centrální banka krotila inflaci.

PSALI JSME:
Česku hrozí dramatický pád jeho měny, varuje největší japonská investiční banka

Z většího nadhledu je však pravdou to, před čím nedávno varovala japonská Nomura. Česká ekonomika je ve vnitřní i vnější nerovnováze. Jako největší problém vnímám deficit zahraničního obchodu, který koruně dlouhodobě nedává mnoho prostoru k posílení. Proto také chápu očekávání trhu, že za rok bude koruna slabší než dnes. Já se však domnívám, že spíš než oslabení koruny, se dočkáme stagnace jejího kurzu.

ČNB jednoduše nedovolí její výraznější oslabení. Pokud by se objevil tlak na větší oslabení koruny, vstoupily by do hry její intervence. Centrální banka totiž pro boj s inflací potřebuje silnou korunu a má přitom tak velké devizové rezervy, že v její prospěch může intervenovat velmi dlouho.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB má rezervy na rok až rok a půl devizových intervencí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB