
Podle ČSÚ se loni do Česka celkem dovezlo 9,4 tuny zlata v hodnotě 12,2 miliardy korun a ze země se vyvezly 3,4 tuny. Rekordním měsícem byl březen po přepadení Ukrajiny Ruskem, kdy bylo dovezeno 1 778 kilogramů zlata a vyvezeno 330 kilogramů.
Přes tunu zlata bylo dovezeno ještě v únoru a dubnu. Podle údajů Generálního ředitelství cel (GŘC) se loni v říjnu a v listopadu víc zlata z Česka vyvezlo, než dovezlo. „Možná to bylo způsobeno tím, že v těchto měsících byl i dovoz zlata nejnižší v roce, čemuž vévodil říjen s importem pouhých 399 kilogramů vzácného žlutého kovu,“ usuzuje web zlato.cz.
V prosinci se podle něj situace opět znormalizovala a dovoz zlata stoupl na celkem standardních 543 kilogramů.
„Po odečtení vývozu u nás zůstalo 281 kilogramů zlata, z toho zhruba polovinu lze považovat za investiční,“ napsal autor článku Rudolf Marek.
Za celý loňský rok pak Češi do svých rezerv přidali šest tun zlata ve špercích, slitcích a mincích, zatímco jejich centrální banka navýšila devizové rezervy ve zlatě jen o 1,4 tuny. V covidovém roce 2021 se podle GŘC do Česka dovezlo 8,9 tuny zlata. Po odečtení exportu u nás našlo majitele 5,5 tuny zlata. Zhruba polovina v podobě šperků a 2,7 tuny v podobě slitků jako čistě investičního zlata.
David Marášek, hlavní analytik společnosti Zlato, na dotaz redakce FAEI.cz připomněl, že v letech 2011 a 2012 se na tuzemském trhu prodaly zhruba 1,9 tuny zlata. „V posledních předcovidových letech jsme odhadovali roční dovozy investičního zlata na zhruba dvě tuny ročně, “ upřesnil Marášek. Češi si tak podle něj za poslední dva roky pořídili přes pět tun investičního zlata.
Ilustrační foto: Depositphotos.com