ČNB loni nakoupila jeden a půl tuny zlata. Češi dvojnásobek

Česká národní banka (ČNB) má aktuálně v devizových rezervách 10,58 tuny zlata, což se jí od roku 2015 nepřihodilo. V minulém roce učinila čtyři větší nákupy. Nejprve v březnu posílila rezervy o 280 kilogramů, poté přidala nejvyšší nákup roku 467 kilogramů v červnu a v září a v prosinci pak koupila shodně po 404 kilogramech žlutého kovu. Celkem tedy 1,56 tuny zlata za pouhý rok.
Obyvatelé Česka loni nakoupili investiční zlato ve výši 2,7 tuny. Tedy dvojnásobek toho, co si pořídila tuzemská centrální banka do devizových rezerv. Ilustrační foto: Pixabay.com

V posledním desetiletí měla ČNB největší zlaté rezervy v lednu 2012, kdy ve svých a londýnských sejfech držela 12,44 tuny zlata. Od té doby až do května 2020 své zlaté rezervy přenechávala statní mincovně. K poslednímu květnu roku 2020 uváděla centrální banka v rezervách pouhých 7,84 tuny zlata. Pak se cosi jakoby změnilo a v červnu téhož roku ČNB nakoupila naráz 1,2 tuny zlata. A s menšími výkyvy své rezervy dál posilovala.

ČNB však dlouhodobě nepovažuje zlato za optimální nástroj pro držení devizových rezerv. Argumentuje tím, že zlato nemá žádnou faktickou hodnotu pro naplňování její měnové politiky a neplní roli moderních devizových rezerv. Zlato podle ustáleného názoru našich centrálních bankéřů není dostatečně likvidní a navíc je dle nich jeho cena příliš kolísavá a s jeho uskladněním jsou spojené vysoké náklady.

PSALI JSME:
Zlato podle ČNB není pro „moderní centrální banky“. Přesto ho nakoupila 1213 kilogramů

Mezinárodní měnový fond doporučuje centrálním bankám, aby zlato tvořilo dvě až tři procenta celkových devizových rezerv. České zlaté rezervy jsou však desetkrát nižší. V současné době představují 0,3 procenta devizových rezerv. Dotázali jsme se tedy ČNB, zda loňské nákupy zlata znamenají nějaký obrat v přístupu ke zlatu.

„Zmiňovaná změna stavu zlata odráží rozhodnutí z roku 2019, že ČNB bude udržovat jisté minimální množství zásob zlata tak, aby pokryla své potřeby na výrobu zlatých mincí. Tomu odpovídají průběžné malé nákupy. Nadále však platí, že zlato pro ČNB neplní roli významného investičního aktiva,“ odpověděla na náš dotaz mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

PSALI JSME:
ČNB letos nakoupila 37 000 uncí zlata, téměř 1,2 tuny

Dodala, že „zlato nemá žádnou faktickou hodnotu pro naplňování měnové politiky ČNB a neplní roli devizových rezerv v tom pravém slova smyslu. Podstatou devizových rezerv totiž je, že se mohou kdykoli koupit nebo prodat, zatímco zlato není dostatečně likvidní“.

Operace s devizovými rezervami (do nichž zlato patří, pozn. aut.) ČNB průběžně nekomentuje. Vyjadřuje se k nim jen ve výročních zprávách o hospodaření a ve statistikách devizových rezerv. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že v roce 2021 obyvatelé Česka nakoupili investiční zlato za 3,2 miliardy korun, což odpovídá 2,7 tuny zlata. Tedy dvojnásobek toho, co si pořídila jejich centrální banka.

PSALI JSME:
Češi utíkají před inflací ke zlatu. Němce ale jen tak nedoženou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.