Češi více cestují, klesá však zájem o dovolené u moře. Letos zájezdy zlevní

Apetit Čechů po dovolených opět roste. Loni podnikli 4,2 milionu cest trvajících déle než čtyři dny. Letos by se počet cest mohl dále zvyšovat, nákupy během zahraničních pobytů totiž zlevní relativně k tuzemským v průměru až o tři procenta. Rok od roku však klesá průměrná délka dovolené na současných 7,7 dní. Méně cestujeme ke Středozemnímu moři a do tradičních destinací, jako je Chorvatsko, naopak častěji vyjíždíme za exotikou.

Oživení české ekonomiky a s ním spojený rychlejší růst mezd se odrazily ve větším zájmu Čechů trávit dovolenou v zahraničí. V loňském roce jsme uskutečnili celkem 4,2 milionu cest do zahraničí přesahujících čtyři dny. To je o 142 tisíc více než v roce 2014. Rekord pěti milionů cest z roku 2008 ale zatím zůstává nepřekonán. Průměrné dovolené Čechů se ale postupně zkracují. „Letos o dalšího půl dne na celkového 7,7 dní. Souvisí to s dramatickým růstem cest na Slovensko, kam obvykle jezdíme na kratší dobu než do tradičních přímořských destinací, obvykle jen na týden,“ vysvětluje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Právě Slovensko se stalo novým hitem loňského léta s prudkým nárůstem delších cest až o tři čtvrtiny na 837 tisíc. Náš východní soused se tak poprvé po osmi letech pohodlně usadil na prvním místě žebříčku nejpopulárnějších destinací před Chorvatskem (721 tisíc cest, -8,2 % proti roku 2014). Třetí skončila tradiční Itálie (497 tisíc cest, -10 %). Obecně ale zájem Čechů o oblíbené přímořské destinace u Středozemního moře spíše klesal od Chorvatska až po Španělsko a africké země. Mnohem menší zájem měli loni Češi kvůli zhoršení bezpečnostní situace o cesty do Egypta (-37 %). Posílily naopak spíše poznávací destinace, kromě Slovenska také Německo (+27 %), Francie (+20 %) a Maďarsko (+10 %).

„I letos bude preference Čechů ovlivňovat vnímání mezinárodní situace ve světě. Češi zatím při výběru dovolené upřednostňují bezpečné evropské destinace, jako je Španělsko, Bulharsko nebo Řecko. Naopak menší zájem měli doposud turisté třeba o Egypt nebo Turecko, v last minute sezóně by se ale poptávka měla díky příznivé ceně ještě zvýšit. Výrazně stoupá zájem o exotičtější destinace, jako jsou Spojené arabské emiráty, Kuba nebo Dominikánská republika,“ předpovídá Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer Group.

Z jedenácti evropských zemí, které Češi navštěvují při svých delších cestách nejčastěji, zůstává dlouhodobě nejlevnější Bulharsko. Za českou tisícovku tam český turista nakoupí v propočtu zboží, které by ho doma stálo 1 383 korun. Po Bulharsku je pro Čechy stejně jako loni cenově nejpřijatelnější Maďarsko, česká tisícikoruna tam má hodnotu 1 150 korun. Počet zemí, kde Češi nakoupí víc než doma, se oproti loňsku rozšířil o Turecko. Zatímco loni si Češi za dovolenou v Turecku ve srovnání s tuzemskou připlatili 4,5 %, letos je vyjde díky oslabení turecké liry o 6 % levněji. K zemím, kde jsou životní náklady nižší než v Česku, nepochybně patří i Egypt.

Zhruba stejně jako doma si pak Češi za tisíc korun mohou nakoupit na Slovensku (970 Kč) a v Chorvatsku (979 Kč). V průměru má ale fialová bankovka s Františkem Palackým v turistických destinacích hodnotu jen 868 korun. Relativně drahé jsou pro nás tak země u moře, ve kterých se platí eurem – Řecko (780 Kč) a Španělsko (720 Kč). Suverénně nejvíce u moře zaplatíme v oblíbené Itálii (630 Kč). Ještě dražší než Itálie je pro Čechy Francie a sousední Rakousko. Češi v obou těchto zemích za tisícikorunu pořídí nákup, za který by doma zaplatili o 400 korun méně.

„Na cesty po Evropě, severní Americe a jiných bohatších zemích si vystačíte s menší hotovostí na nutné výdaje, zbytek bez problémů zvládnete s platební kartou. Navíc při platbě kartou můžete mít výhodnější kurz, než kdybyste si měnili hotovost ve směnárně. Doporučujeme vzít si na dovolenou karty dvě – na placení a rezervace hotelů kreditku, na výběry klasickou debetní. Naopak do exotičtějších destinací, jako jsou třeba Egypt, Tunis nebo chudší země Blízkého východu, jihovýchodní Asie či Latinské Ameriky se vyplatí vzít eura nebo dolary a směnit je na místě za lokální měnu,“ doporučuje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Po předchozích třech letech, kdy kupní síla koruny v zahraničí klesala, si letos čeští turisté konečně polepší. „V průměru se jim náklady během zahraničních pobytů relativně k tuzemským meziročně sníží o 3 %. Důvody zlevnění dovolených jsou v zásadě dva. Prvním je posílení koruny, respektive pokles hodnoty zahraničních měn proti české koruně. Tím druhým je pak relativně vysoká inflace doma, která zdražuje pobyty doma a naopak zlevňuje ty zahraniční,“ vysvětluje Pavel Sobíšek. I přesto, že inflace v Česku byla velmi nízká, v zahraničí ceny často spíše klesaly. Cenově dostupnější tak budou proti loňsku dovolené ve všech sledovaných zemích.

Výrazně zlevní zejména země mimo Evropu. Nejvíc si tak Češi proti loňsku polepší ve třech typicky přímořských destinacích, které se ovšem v poslední době potýkají s nárůstem bezpečnostních rizik – Egyptě, Turecku a Tunisku. Právě zhoršení bezpečnostní situace z velké části přispělo k poklesu hodnoty tamních měn a tím pádem k relativnímu snížení jejich kupní síly vůči stabilním zemím včetně Česka. Růstu kupní síly koruny v těchto zemích nezabránila ani jejich vyšší inflace. S  víc jak pětinovým přilepšením mohou Češi oproti loňsku počítat na dovolené v Egyptě, po němž následují Turecko (+10,8 %) a Tunisko (+8,4 %).

„Je možné, že pokles cen zájezdů do těchto zemí ještě umocní slevy cestovních kanceláří v návaznosti na všeobecný pokles poptávky,“ dodává Jan Bezděk.

Desatero UniCredit Bank: Jednoduché tipy a triky jak na finance během zahraničních cest

  1. Nevozte s sebou zbytečnou hotovost, dovolenou po Evropě zvládnete s kartou a výběry z bankomatů.
  2. Když už ji máte, nenoste všechny peníze v jedné peněžence.
  3. Vezměte si dvě karty, ideálně debetní i kreditní.
  4. Kreditka se hodí na rezervace či placení v obchodě, s debetkou vybírejte z bankomatu.
  5. Když se vám cokoliv při výběru nebo placení nezdá, jděte jinam.
  6. Když vám bankomat nevydá peníze, kontaktujte nejbližší pobočku banky nebo policii.
  7. Zapomenutý PIN nebo ukradenou kartu řešte ihned se svou bankou na speciální infolince. Uložte si její číslo do telefonu.
  8. Nespoléhejte se, že se vám nic nestane a pojistěte se! Cestovní pojištění i pojištění karty jsou nutnost.
  9. S UniCredit Bank vybíráte po celém světě zadarmo a při placení máte nejvýhodnější kurz.
  10. Naplánujte si výdaje předem, ať na dovolené nemusíte myslet na peníze a můžete odpočívat.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena