Česká ekonomika míří do mělké recese

Analýza
Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, že ve třetím čtvrtletí se dále mezičtvrtletně snížila reálná spotřeba domácností, poukazující na slábnoucí domácí poptávku.
Ve třetím čtvrtletí se v Česku dále mezičtvrtletně snížila reálná spotřeba domácností, poukazující na slábnoucí domácí poptávku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tuzemskou ekonomiku tak podpořil hlavně zahraničí obchod, tažený průmyslovou produkcí. Její výhled je nicméně poměrně pesimistický, což tento týden znovu potvrdil tuzemský PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), který navzdory mírnému očekávanému růstu zůstal i v listopadu poblíž říjnové hodnoty.

Důležitější ovšem je, že se opět nacházel hluboko pod 50 body (41,6 bodu), což indikuje, že se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu dále rychle zhoršují. Domácí inflace na druhou stranu ještě nemusela říct svoje poslední slovo s ohledem na varovné signály o neukotvenosti inflačních očekávání z řady průzkumů.

Stále tak přetrvává riziko lednového výrazného přecenění, ke kterému se navíc přidá i odeznění efektu tzv. úsporného tarifu. Trhy očekávané zahájení cyklu snižování sazeb již v horizontu následujících třech měsíců se nám proto jeví jako předčasné.

Inflace v eurozóně

Inflace v eurozóně je pravděpodobně za vrcholem. V listopadu poklesla z říjnových 10,6 procenta meziročně na deset procent. Za tržním odhadem ve výši 10,4 procenta meziročně tak mírně zaostala. Zpomalení celkové inflace šlo hlavně na vrub cenám energií, ve kterých se projevily vládní opatření některých zemí proti jejich dalšímu růstu.

Očekávání naopak potvrdila jádrová inflace, která setrvala na říjnových pěti procentech meziročně. Celková inflace v říjnu podle nás dosáhla svého vrcholu, a to i s ohledem na nedávný pokles cen ropy Brent a dalších energií, a také novým vládním opatřením na obzoru.

PSALI JSME:
Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

Ekonomika USA v dobré kondici

Ekonomika USA je naopak stále v dobré kondici. Slabší středeční ADP report o počtu nových pracovních míst, stejně jako ISM index ze zpracovatelského průmyslu, ve čtvrtek sice s podporou výroků šéfa americké centrální banky (Fed) J. Powella o možném zpomalení tempa utahování měnové politiky v USA vyústily v nárůst cen rizikových aktiv, oslabení dolaru a pokles tržních výnosů.

Trhy očekávaný brzký nástup recese a s tím spojený možný obrat Fedu se však začal po pátečním překvapivě vysokém počtu nových pracovních míst v nezemědělském sektoru (263 tisíc, očekávalo se 200 tisíc, pozn. aut.) opět vzdalovat.

Dolar tak v pátek odpoledne umazal většinu ztrát z tohoto týdne, byť oproti jeho začátku zůstal i tak lehce slabší. My nadále recesi v USA v nejbližších čtvrtletích nečekáme, avšak i tak je pravděpodobné, že Fed po čtyřech zvýšeních úrokových sazeb o 75 bazických bodů v řadě již v prosinci zpomalí a sáhne k „hiku“ o 50 bazických bodů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americký dolar výrazně oslabil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB