Americký dolar výrazně oslabil

Názor
Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa utahování měnové politiky americké centrální banky, Fedu.
Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Ilustrační foto: Pixabay.com

K tomu ve středu svými vyjádřeními přispěl Jerome Powell, stejně tak i ve čtvrtek zveřejněná data deflátoru PCE (hlavní ukazatel inflace pro Fed, pozn. aut.), která v meziměsíčním vyjádření o desetinu zaostala za očekáváními.

Po předchozích čtyřech po sobě jdoucích zvýšeních sazeb o 75 bazických bodů to tak v prosinci vypadá na růst o 50 bazických bodů. Možné ochlazení americké ekonomiky pak naznačil ISM index z tamního zpracovatelského průmyslu, který klesl z 50,2 bodu na 49,0 bodu, když se čekalo 49,7 bodu.

Historická data však ukazují, že tato úroveň ještě nemusí nutně indikovat příchod recese. Dynamika osobních příjmů a výdajů v USA za říjen byla silná. Ve čtvrtek se nedařilo ani české koruně, která k euru oslabila o přibližně 0,1 procenta na 24,39 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svět má další problém – příliš silný dolar

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

I prosinec se obešel bez devizových intervencí

Česká národní banka (ČNB) nemusela ani v prosinci na devizovém trhu intervenovat ve prospěch koruny. Koruna sílila i bez její pomoci a díky zklidnění nálad na mezinárodních trzích se investoři vraceli do …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB