
Česko za sebou letos nechává takové ekonomiky, jako je ta novozélandská, španělská, portugalská, lucemburská, hongkongská či estonská. Ze zemí bývalého východního bloku se před Českem umisťuje pouze Slovinsko, které si letos meziročně polepšilo nejvýrazněji ze všech zemí první šedesátky, když poskočilo hned o deset příček, z loňského 31. na 21. místo.
Celkově lze umístění Česka hodnotit příznivě. Pozitivní je i trend posledních tří let, kdy dochází ke zlepšování celkového skóre tuzemské inovativnosti. V patentové aktivitě je Česko dokonce sedmé na světě. Naopak jej dolů stahuje zejména nízké zastoupení hi-tech průmyslových odvětví. Zde je stále patrné, že český průmysl je až příliš orientovaný na výrobu s poměrně nízkou přidanou hodnotou. Právě i tím se bude vláda zabývat již zítra, kdy projedná analýzu Úřadu vlády hodnotící stav výzkumu, vývoje a inovací v ČR a jejich srovnání se zahraničím.
Inovace v mezinárodním srovnání, zejména v oblasti environmentálních opatření, budou klíčovým tématem také Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, které začíná v úterý. Zúčastní se jej kromě jiných americký prezident Donald Trump, německá kancléřka Angela Merkelová či švédská environmentální aktivistka Greta Thunbergová. Český premiér Andrej Babiš bude na rozdíl od loňska chybět.
Kancléřka Merkelová se budou moci v rámci fóra pochlubit tím, právě Německo je podle letošního žebříčku Bloomberg Innovation Index vůbec nejinovativnější ekonomikou světa. Po šesti letech nepřetržité vlády Jižní Koreje je tak na špici nejsinější evropská ekonomika.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)