Většina firem není schopna zavést inovativní nápady do praxe

Většina firem si je velmi dobře vědoma významu inovací pro vlastní růst a úspěch. Problémem ale je, že není schopna své nápady uvést účelně do praxe. Vyplývá to ze společné studie Become 2020 společností Mastercard a Harvard Business Review Analytic Services (HBRAS).
ětšina firem není schopna zavést inovativní nápady do praxe. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Pro firmy všech velikostí je nyní důležitější než kdy jindy být inovativní a kreativní. Je to otázka přežití. Naše studie přináší znalosti a zkušenosti získané od řady předních světových myslitelů s cílem pomoci ostatním objevit své vlastní tvůrčí schopnosti a vytvářet takovou firemní kulturu, jež povede k dalšímu rozvoji,“ uvedl Ajay Banga, prezident a generální ředitel společnosti Mastercard.

Analytici HBRAS se více než tisícovky manažerů v uplynulém půlroce dotazovali na to, jak jejich firmy přistupují k inovacím v pěti klíčových oblastech: Procesy, lidský kapitál, financování, zákaznický prožitek a data a technologie. Pro potřeby studie se navíc uskutečnil i průzkum mezi více než tisícovkou spotřebitelů po celém světě. Po důkladném rozboru všech odpovědí vznikl žebříček Business Innovators Index, který hodnotou 100 ocenil nejvyšší úroveň kvality strategie, zázemí a chování podporující vznik inovací.

Po vyhodnocení odpovědí manažerů na 40 otázek týkajících se chování a postojů a firmy vznikly tři skupiny firem:

  • Lídři – firmy s nejširším rozsahem inovačních schopností. Střední hodnota inovačního skóre v této skupině byla 88.
  • Následovníci – firmy s inovačními schopnostmi v některé z nezbytných oblastí. Střední hodnota inovačního skóre v této skupině, do níž se zařadilo celých 42 procent všech firem, byla 66.
  • Opozdilci – firmy s nedostatečnými inovačními schopnostmi. Střední hodnota inovačního skóre v této skupině byla 37.

PSALI JSME:
Star Wars, Batman a Disney. I Lego musí inovovat

Zpráva také popisuje několik klíčových způsobů, jimiž mohou firmy zahájit svou cestu k inovacím nebo udat nový směr:

  • Rychlost vyhrává: Inovace vyžadují uvažování v řádu týdnů a čtvrtletí, rozhodně ne let. Téměř všichni inovační lídři (96 procent) jsou schopni nové nápady a myšlenky uvádět na trh velmi rychle. Naproti tomu z opozdilců to dokáže jen 17 procent.
  • Data urychlují: Skuteční inovátoři vycházejí z informací získaných z různých zdrojů, neboť samotná obchodní intuice nestačí. Plných 73 procent lídrů čerpá z vnitřních i vnějších zdrojů dat.
  • Teď je to důležité: Inovace nelze odsunout do pozice dodatečného nápadu. Téměř 90 procent lídrů své snahy dokáže prosadit na nejvyšších úrovních vedení firmy. Díky tomu si mohou zajišťovat potřebné zdroje a podporu, jež jim umožňují postupovat rychleji, a nejen po krůčcích.
  • Na kultuře záleží: Firmy musejí svým zaměstnancům umožnit, aby fungovali jako podnikatelé. Nejenže tak vznikne firemní kultura s pozitivnějším postojem k riziku, ale také daleko širší základna pro vznik nových nápadů, což studie prokázala u 84 procent inovačních lídrů.
  • Pozornost, pozornost, pozornost: Téměř polovina dotazovaných spotřebitelů uvedla, že od firem očekávají, že budou přicházet s novými produkty a službami odpovídajícími jejich potřebám. Podpora průlomových nápadů proto musí mít prioritu, jinak firmám hrozí, že očekávání zákazníků nedokážou naplnit.

PSALI JSME:
Lidé se pouštějí do podnikání kvůli nezávislosti i uplatnění nápadů

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Akcie Nikola Corporation se zřítily o třetinu

Zatímco v červnu byly akcie společnosti Nikola miláčkem investorů a jejich hodnota raketově rostla, o několik měsíců později došlo k prasknutí bubliny. Společnost Nikola Corporation mění generálního ředitele a cena …

Hodnota Tesly klesla o 50 miliard dolarů

Investorům se nelíbí, že Elon Musk představil pouze vize, které zatím nemají hmatatelnou podobu. Předpokládali, že Tesla přijde s přelomovou baterií o vysoké životnosti, která by mohla snížit náklady na provoz …

Ve stínu minulé slávy: eBay slaví čtvrt století

V září slaví eBay své 25. narozeniny. Začal v roce 1995 jako čistě aukční portál. Ve své době byl fenoménem a průkopníkem internetového obchodování. Na poli globální e-commerce neměl tehdy v podstatě konkurenci. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru