
Nová analýza klimatických a lidskoprávních reportů se zaměřila na firmy z rizikových odvětví v dopadech na změnu klimatu, jako je energetika, doprava, stavebnictví anebo sektor financí, který je klíčový pro financování transformace ekonomiky.
V České republice výzkumníci analyzovali celkem třináct českých společností. Z dalších evropských států analýza zahrnovala Španělsko, Polsko a Německo. Podle společnosti KPMG, která každoročně zveřejňuje průzkum o společenské odpovědnosti firem od roku 1993, si tradičně v nefinančním reportingu vedou nejlépe společnosti z Velké Británie, Japonska nebo Indie, kde nefinanční ukazatele zveřejňuje bezmála 100 % z největších společností.
Výsledky podniků z Česka a Polska v naprosté většině kritérií výrazně zaostávají za španělskými a německými firmami. Například 62 procent českých firem stále vůbec neidentifikuje rizika, která pro jejich podnikání představuje klimatická změna, a dokonce žádná z nich neuvažuje o klimatických rizicích v různých časových horizontech.
„České společnosti výrazně zaostávají také v reportování emisí skleníkových plynů a v popisu procesu due diligence pro lidská práva. Oba tyto ukazatele jsou přitom zásadní při posuzování udržitelnosti firem ze strany investorů, bank i dalších aktérů,” informoval redakci Filip Gregor, vedoucí sekce Odpovědných firem Frank Bold.
Přístup českým firem k udržitelnosti se mírně zlepšuje. Částečný pokrok je vidět třeba ve zveřejňování klimatických cílů a také vědecky podložených cílů, které si české společnosti vytyčily v souvislosti s klimatickou změnou (například redukci produkovaných emisí, pozn. aut.). V prvním případě jde o nárůst o 28 procent oproti výsledkům z roku 2019, ve druhém pak o 21 procent.
Vodítko v podobě společných evropských standardů pro reporting o udržitelnosti, které aktuálně projednává Evropská unie, se ukazuje jako nezbytné pro to, aby se českým firmám podařilo urychlit pozitivní změny a překonat současné nedostatky reportingu. Aby se firmy dokázaly lépe zaměřit na klíčová data, EK navrhla vývoj návazných standardů, které by měly vejít v platnost od roku 2023.