České stavebnictví je jednou z hlavních obětí koronakrize

Názor
Jednou z hlavních obětí letošní koronavirové krize je české stavebnictví. Slibně rozjetý segment hned na počátku hlavní sezony brutálně přerušil jarní ekonomický lockdown a od té doby tato důležitá součást celé ekonomiky jen strádá. Už několik měsíců v řadě pozorujeme dvouciferný meziroční propad stavebnictví.
Zásadním problémem celého tuzemského stavebnictví, je extrémně složitý a zdlouhavý proces povolování nových staveb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Proto by se aktuální čísla za srpen zveřejněná Českým statistickým úřadem (ČSÚ), kdy stavební produkce klesla meziročně „jen“ o 9,7 procenta, mohla zdát pozitivnější. Ale to jen před tím, než odložíme hodně silné růžové brýle. Pořád totiž mluvíme o desetinovém propadu. České stavebnictví tak ani zdaleka nenarazilo na své dno.

Špatně na tom zůstává hlavně bytová výstavba, u které statistici v srpnu zaznamenali pokles v obou hlavních ukazatelích. Počet zahájených bytů v rámci celého Česka klesl meziročně o tři procenta na 3198 bytů, o 1,7 procenta poklesl i počet dokončených bytů na 2992 bytů.

V ústupu ze slávy pokračuje Praha, byť jsou srpnová čísla o něco vyšší než v předchozích dvou měsících. Ale posuďte sami, zda lze mluvit o pozitivních trendech. V srpnu začaly firmy podle ČSÚ v hlavním městě stavět 334 nových bytů.

PSALI JSME:
Stavebnictví opět výrazně kleslo. Průmysl se musí připravit na zhoršení epidemiologické situace

To je sice násobně více než červencových 46 zahájených bytů a více i než červnových 137 zahájených bytů. Ale ani tak to nejsou čísla, kterými by se mohla Praha nějak extra chlubit. A už vůbec to nestačí k uspokojení stále vysoké poptávky po novém bydlení v hlavním městě.

Nízkou bytovou výstavbu v Praze se stále více stavebních firem snaží řešit tím, že se zaměřuje na Středočeský kraj. Ten ostatně v minulosti už dávno převzal hlavnímu městu první místo v žebříčku lídrů bytové výstavby. A potvrzuje to i letos, kdy se zde začalo stavět už 3605 nových bytů, zatímco v Praze 2933. Té navíc na záda dýchá už i Jihomoravský kraj s 2871 zahájenými byty. V obou mimopražských krajích dominuje soukromá výstavba bytů v rodinných domech.

Zásadním problémem nejen bytové výstavby, ale celého stavebnictví, je extrémně složitý a zdlouhavý proces povolování nových staveb. Proto je tak nutné urychleně přijmout nový stavební zákon, který slibuje výrazné zkrácení všech lhůt a vydání stavebního povolení do jednoho roku. Bez něj bude české stavebnictví propadat hlouběji a hlouběji.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Praha je opět nejlepším místem k životu v Česku, pro nové obyvatele však nemá dostatek bytů

Zavřít reklamu ×
  1. Stavebnictví v ČR je jeden velký paradox. Cizinci makají na bytech a domech pro bohaté cizince. Našinec na stavbu za 15000 kč hrubého nepůjde a byt za 3,5 mega si našinec taky nikdy nekoupí……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.