
Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, drtivá většina expertů očekávala, že dubnová situace bude horší, než jak ji respondenti z řad nákupních manažerů vyhodnotili. „Takový výsledek je o to překvapivější, že duben představoval na světových finančních trzích a burzách poměrně turbulentní měsíc,“ poznamenal Kovanda.
Otřesy odstartovalo oznámení rozsáhlé sady nových cel na dovoz do USA prakticky z celého světa. „Česká ekonomika a průmysl měly papírově patřit k těm, jež jsou ve světě tváří v tvář novým clům a možným obchodním válkám, jež cla mohou vyvolat, vůbec nejzranitelnější. Navzdory tomu jsou nyní podmínky v českém průmyslu nejlepší od úvodních měsíců ruské invaze na Ukrajinu,“ konstatoval.
Průzkumy PMI naznačují, že aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu sice celkově stále pokulhává, ale dubnové výsledky byly lepší, než se čekalo a dopad cel zaváděných ze strany Spojených států vůči EU se na tuzemském zpracovatelském sektoru zatím příliš neprojevil.
Tereza Krček, analytička Raiffeisenbank, ve svém komentáři pro faei.cz uvedla, že PMI ve zpracovatelském průmyslu v dubnu vzrostl na 48,9 bodů a předčil tak odhad trhu (48 b.): „Výrobní index v dubnu zaznamenal nejpomalejší tempo poklesu zdraví zpracovatelského sektoru od června 2022 a zvýšil se již čtvrtý měsíc v řadě.“
„Pod úrovní 50 bodů, jež v tomto průzkumu představuje kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již pětatřicet měsíců v řadě, dubnový pokles je ale v rámci této série druhý nejmírnější,“ vysvětlil ve svém komentáři pro faei.cz Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.
Krček zdůraznila, že přestože je český zpracovatelský sektor stále v útlumu, v dubnu tempo poklesu opět zpomalilo. „Lepší dubnový výsledek byl zapříčiněn obnovením růstu nových zakázek. Mírné zvýšení zakázek utnulo pokles, který trval 37 měsíců v řadě. Utlumení provozních podmínek bylo nejslabší od června 2022, což s sebou přineslo mírnější pokles výstupu,“ vysvětlila analytička RB.
Růst je, jak upozornila Tereza Krček, tažen domácí poptávkou: „Zahraniční poptávka a zakázky pro export silně poklesly. Snaha o snížení výdajů a redukce kapacit vedly k poklesu zaměstnanosti. Snižování stavu pracovních sil bylo spojeno zejména s tím, že firmy nenahrazovaly přirozený úbytek zaměstnanců.“
Podle Radomíra Jáče ze společnosti Generali Investments CEE „bylo propouštění v dubnu dle průzkumu PMI výrazné“. Výrobci ve zpracovatelském sektoru se tak podle něj snaží držet pod kontrolou náklady skrze pokračující snižování zaměstnanosti.
„Český průmysl nadále vykazuje odolnost vůči nepříznivému vývoji na mezinárodní scéně,“ zhodnotil výsledky dubnového PMI Lukáš Kovanda s tím, že k lepší než očekávané situaci zásadně přispělo obnovení růstu nových zakázek. „Nelze ovšem vyloučit, že stále jde jen o krátkodeché vzepětí, související s náznaky možného dosažení míru na Ukrajině, na nějž však nakonec dojít nemusí.“
Podle jeho názoru mezi českými průmyslníky panuje obava z dalšího vývoje možných obchodních válek spíše při výhledu do nejbližších měsíců. „V souvislosti s obavami z obchodních válek se v dubnu dle průzkumu PMI klesl optimismus ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců na své čtyřměsíční minimum,“ doplnil Radomír Jáč z Generali Investments CEE.
Tuzemský zpracovatelský sektor podle Jáče v jistém smyslu vykazuje podobný vývoj, jako jeho německý protějšek, kde dubnový průzkum taktéž přinesl náznaky zlepšování situace. „Otázkou ale je, nakolik je tento vývoj udržitelný,“ poznamenal Radomír Jáč s tím že vyšší evropské výdaje na obranu by mohly poskytnout vzpruhu evropskému průmyslu, z čehož by profitovala i česká ekonomika.
„Evropský průmysl nakopla snaha amerických spotřebitelů a firem předzásobit se výrobky před zavedením cel. Tento efekt zřejmě brzy skončí a poptávka po evropských průmyslových výrobcích se může naopak snížit. Český průmysl tak podle naší prognózy po loňském poklesu o jedno procento letos vykáže další, tentokrát o 0,9 procenta,“ shrnula Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky.
Ilustrační foto: Depositphotos.com