
Podle dat Institutu pro světovou ekonomiku v německém Kielu poskytla Česká republika od začátku ruské invaze na Ukrajinu až do konce letošního dubna ukrajinským uprchlíkům pomoc v objemu 8,05 miliardy eur. To dle průměrného kursu v období od 24. 2. 2022 do 30. 4. 2025 odpovídá přibližně 198 miliardám korun (viz graf níže, pozn. aut.).
Částka 198 miliard odpovídá v přepočtu na obyvatele ČR, včetně nemluvňat, sumě 18 250 korun. Vzhledem k tomu, že počet členů průměrné domácnosti v ČR odpovídá zhruba 2,3, dosavadní náklady na uprchlíky v ČR v přepočtu právě na domácnost činí přibližně 42 000 korun.

Jde pochopitelně jen o náklady, jak je vykazuje zmíněný kielský institut. Není zahrnut ekonomický přínos ukrajinských uprchlíků. Tak tomu není ovšem ani při vyčíslení nákladů v jiných zemích. Zajímavé je, že třeba Francie vydala na danou pomoc pouze 1 608 korun na obyvatele, a Británie dokonce jen 1 369 Kč na hlavu.
Ze všech zemí světa poskytlo více peněz uprchlíkům než Česko v přepočtu na obyvatele pouze Polsko, a sice 19 662 korun. Tento údaj je prostým kursovým přepočtem, není tedy upraven dle parity kupní síly měny.

Třetí nejštědřejší zemí v přepočtu na obyvatele je po Polsku a Česku Irsko, které na uprchlíky vydalo v přepočtu 14 188 Kč na hlavu. Čtvrté místo pak obsazuje Slovensko, s 13 930 korunami výdajů na hlavu. Psychologickou hranici 10 000 Kč na obyvatele překračují ještě Lotyšsko, Estonsko a Německo.
Uvedené náklady nezahrnují vojenskou pomoc Ukrajině. Jde výhradně o pomoc ukrajinským uprchlíkům. Přitom například vojenská pomoc, již se Ukrajině dostalo v daném období od Británie, je v absolutním vyjádření druhá nejvyšší na světě. Předčí ji pouze vojenská pomoc Spojených států.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)