Český průmysl padá k zemi

Tuzemský průmysl padá k zemi. V říjnu se propadl v souladu s očekáváním trhu o tři procenta v neočištěném vyjádření. V očištěné podobě byl jeho výkon meziročně pouze o 0,4 procenta nižší. Letošní říjen měl totiž o jeden pracovní den méně než ten loňský.
V listopadu oznámila propouštění řada významných firem z více či méně přímými vazbami na český podnikový sektor. Jde například o výrobce pneumatik Continental, který je největším zaměstnavatelem na Zlínsku. Foto: Depositphotos.com

I tak je zřejmé, že na tuzemský průmysl stále tíživěji doléhají nepříznivé zahraniční tlaky. Projevují se zejména v odvětvích, která jsou vysoce cyklická a vysoce závislá na plynulosti mezinárodního obchodu. Silný propad vykazuje například hutnictví. To je citelně zasaženo zaváděním cel ze strany Spojených států a odvetnými kroky dalších ekonomik, včetně přesměrování obchodních toků, například v oblasti oceli z Turecka do zemí EU.

Geograficky je český průmysl silně navázaný na ten německý, který se v říjnu dle neočištěného údaje propadl meziročně o 5,3 procenta, tedy nejvýrazněji od krizového roku 2009. Německý průmysl je rovněž zasažen nárůstem světového protekcionismu. Zhoršování mezinárodních podmínek se v říjnu v Česku projevilo silným, sedmiprocentním poklesem objemu zahraničních zakázek tuzemskému průmyslu.

Podmínky v tuzemském průmyslu se zhoršují po celý letošní rok. Příslovečné světlo na konci tunelu zatím vidět není, na tuzemský průmysl totiž stále tíživěji doléhá nejistý vývoj globální ekonomiky a potíže v oblasti automobilové výroby, například přechod na elektromobilitu, nutné investice do výzkumu a vývoje autonomního řízení či nutnost vypořádat se se stále přísnějšími environmentálními a emisními regulacemi.

Špatná nálada a vyhlídky tuzemských průmyslníků tak poznamenají průmyslovou výrobu i v roce 2020, kdy lze očekávat zrychlení tempa snižování početních stavů zaměstnanců. V listopadu oznámila propouštění řada významných firem z více či méně přímými vazbami na český podnikový sektor. Jde například o výrobce pneumatik Continental, který je největším zaměstnavatelem na Zlínsku, kde dává práci pěti tisícům lidí. Do roku 2028 firma celosvětově zruší zhruba tolik pracovních pozic.

Automobilka Audi zruší do roku 2025 bezmála deset tisíc pracovních míst. Obdobný počet pracovních pozic zruší už během tří let automobilka Daimler. Automobilky celosvětově v příštích letech zruší dle výpočtu agentury Bloomberg minimálně 80 tisíc pracovních míst, dost možná ale mnohem více. Výrobu v listopadu omezil nošovický automobilový závod Hyundai. Jeho zaměstnanci zůstávají každé druhé pondělí do konce letoška doma se 70 procenty platu.

Je zřejmé, že pokud se situace na globálních trzích nezlepší, na přechodná opatření tohoto typu navážou opatření trvalejšího rázu, včetně propouštění. Ve druhé polovině příštího roku proto v Česku vzroste míra nezaměstnanosti, jejíž růst budou pohánět právě zejména potíže hutnictví a autoprůmyslu.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 24
Sdílet článek