
Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) průmyslová produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 1,5 procenta a oproti lednu byla vyšší dokonce o 1,7 procenta. Hodnota nových zakázek ale meziročně klesla o 1,3 procenta.
„Únorový růst průmyslové produkce ovlivnila především nízká srovnávací základna z loňského února ve výrobě a rozvodu elektřiny a plynu ovlivněná klimatickými podmínkami. Produkce zpracovatelského průmyslu meziročně stagnovala,“ řekl Radek Matějka z ČSÚ.
Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, to byl lepší výsledek, než se čekalo. „Podniky zřejmě ‚uspíšily‘ výrobu, aby ji stihly ještě před zavedením nových cel amerického prezidenta Donalda Trumpa,“ uvedl Kovanda pro faei.cz.
Celoroční pokles?
Částečně tak lepší než vyhlížený výkon průmyslu může odrážet právě jen změnu časování výroby, což pozitivní dojem z únorových čísel poněkud tlumí. „Trumpova cla z minulého týdne, pokud zůstanou v platnosti delší dobu, by ovšem na tuzemský průmysl měla vysoce neblahý dopad,“ sdělil Kovanda.
Celoroční pokles průmyslu by kvůli nim mohl činit zhruba tři procenta. „Průmysl se v určitém útlumu nalézá již více než dva a půl roku. Nebýt zmíněných cel, mohl být ovšem výhled českého průmyslu poměrně pozitivní,“ konstatoval Kovanda.
Zmínil zejména Německo, které plánuje obří výdaje v řádu stovek miliard eur na obranu a infrastrukturu. „Z tohoto mocného impulsu by těžil také český průmysl, což odráží březnové nejslabší zhoršení podmínek v něm za poslední takřka tři roky,“ dodal Lukáš Kovanda.
Komentář Martina Krona, analytika Raiffeisenbank, pro faei.cz má jasný vypovídající význam: Průmysl zaostává, a to i bez cel. Již tak obtížné podmínky českého průmyslu se podle Krona vzhledem k americkým clům ještě zhorší.
„Český export do USA sice není významného charakteru, ale efekt může být silný skrze Německo a Slovensko. Právě pro tyto dvě země je totiž americký trh ve značné míře tím koncovým a český export míří nejvíce právě do Německa a Slovenska,“ připomněl Kron.
Dodal, že průmysl tak ani do roku 2025 nevstoupil pravou nahou. „Zejména skokový nárůst nákladů předchozích tří let a nízká zahraniční poptávka se podepisují na útlumu českého průmyslu a tyto faktory dosud nepominuly,“ poznamenal Kron.
„Do toho Donald Trump zasadil další nepříjemný špalíček svými cly na veškerý dovoz, čímž odstartoval horkou fázi celní války,“ uvedl analytik Raiffeisenbank.
Velmi náročný rok
Letošní rok tak bude pro tuzemský průmysl opět velmi náročný. „Po dvou letech poklesu očekáváme v lepším případě jeho kladnou stagnaci, ale vzhledem ke zmíněným faktorům existuje reálné riziko poklesu výroby třetí rok v řadě,“ dodal Martin Kron.
Také Kevin Tran Nguyen, ekonom Komerční banky, si všímá Trumpových cel. Tvrdí, že by „měla mít zásadní negativní dopad na domácí vysoce exportně orientovaný průmysl“ – a to nejen kvůli automobilovému průmyslu. I tak by první čtvrtletí mohlo pro český průmysl dopadnout dobře.

„Nedojde-li v březnu k velmi výraznému propadu, což předstihové indikátory nenaznačují, tak průmyslová produkce v prvním letošním čtvrtletí mezičtvrtletně pravděpodobně vzroste poté, co vloni setrvale klesala,“ uvedl pro faei.cz.
To by ale podle něj stejně jen korigovalo špatný výkon z konce loňského roku. „Do budoucna naopak dominují negativní rizika spojena s obchodními válkami a zvýšená nejistota, která může vzít podobu výrazně negativního šoku do sentimentu a vést podniky k pozastavení investiční činnosti,“ dodal ekonom Komerční banky.
Čím víc zakázek, tím lépe
Rovněž podle Petra Smutného, partnera PwC pro restrukturalizace, představuje únorový mírný růst českého průmyslu spíše technickou korekcí předchozích poklesů a nízké srovnávací základny loňského roku.
„Z pohledu průmyslu jde v zásadě o stagnaci, která se rozhodně nepřeklopí ve výraznější růst, dokud zde přetrvává řada negativních faktorů včetně akcelerátoru jménem Donald Trump,“ sdělil Smutný pro faei.cz.
„Kvůli Trumpovo experimentování s dramatickým navyšováním dovozních cel můžeme čekat i v dalších měsících velké výkyvy dané obrovskou nejistotou, která fakticky znemožňuje dlouhodobé plánování výroby, což slyšíme každý den od našich klientů,“ poznamenal Smutný.
Zatímco ještě v zimě podle něj všichni očekávali jarní pozitivní obrat v průmyslu i v ekonomice, teď je výhled pro letošní rok spíše negativní. Pozitivně i pro český průmysl zatím vyznívá nadále rostoucí spotřeba domácností, která letos může táhnout hospodářský růst,“ dodal Petr Smutný z PwC.
Podle Petra Kymličky, partnera poradenské supiny Moore Czech Republic, by českému průmyslu pomohlo více zakázek z tuzemska i zahraničí. „Jejich hodnota ve sledovaných odvětvích ovšem v únoru meziročně klesla o 1,3 procenta; v lednu meziroční pokles činil jedno procento,“ uvedl Kymlička pro faei.cz.
V meziměsíčním srovnání si ovšem únor vedl lépe než leden, hodnota nových zakázek byla vyšší o tři procenta. „Nejde však o dostatečný růst, český průmysl potřebuje mnohem větší poptávku,“ dodal Petr Kymlička.