Český průmysl si kvůli k slabším zakázkám dává na chvíli pauzu

Názor
V meziročním vyjádření sice průmyslová výroba díky nízkému srovnávacímu základu rostla o 1,2 procenta, avšak oproti březnu se produkce největšího tuzemského odvětví nepřekvapivě snížila o téměř dvě procenta.
Tuzemský průmysl si vzhledem k slabším zakázkám dává na chvíli pauzu a čeká na opadnutí inflační vlny, která brzdí poptávku doma i v zahraničí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Do tohoto obrázku zapadají i poslední výsledky automotive, podle kterých se sice meziročně vyrobilo o pětinu více osobních automobilů, avšak oproti březnu už byla produkce přece jen slabší. Nemá proto smysl se příliš pozastavovat nad meziročními tempy vycházejícími z nízkých srovnávacích základů.

Slabší výsledek průmyslu není žádným překvapením s ohledem na předchozí statistiky zakázek nebo soft data, která již delší dobu ukazují problém s novými objednávkami.

Pokles oproti předchozímu měsíci zaznamenala většina průmyslových oborů, včetně těch nejsilnějších, kam patří výroba elektroniky, kovových výrobků, stavebních materiálů nebo třeba chemického průmyslu.

PSALI JSME:
Dubnový vývoj v tuzemském průmyslu nepřinesl mnoho optimismu

Meziročně je vidět dvojciferné propady produkce v řadě dříve úspěšných oborů, které narážejí na limity domácí i zahraniční poptávky.

Co čekat dál? Ani zakázky rozhodně nevypovídají o nějaké blížícím se boomu průmyslový výroby v nejbližších měsících. Jsou meziměsíčně i meziročně sice v plusu, avšak ten je natolik symbolický, že nepokrývá ani efekt vyšších cen. Nadějně vypadají snad jen objednávky v automotive, které jsou oproti březnu skoro o šest procent vyšší.

Česká ekonomika se v nejbližších měsících nemůže na průmysl spoléhat tak jako doposud. Průmysl si vzhledem k slabším zakázkám dává na chvíli pauzu a čeká na opadnutí inflační vlny, která brzdí poptávku doma i v zahraničí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika poroste až v příštím roce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB