
Klíčové trendy v hlavních segmentech: ČEZ vyrobil za druhý kvartál v meziročním srovnání o téměř deset procent méně elektřiny. Je to dáno poklesem výroby z emisních zdrojů, zejména pak poklesem výroby v uhelných elektrárnách. Za tím je pravděpodobně prodej, či ukončení provozu některých z nich.
Celkové tržby za druhé čtvrtletí letošního roku reportoval ČEZ meziročně téměř beze změny na úrovni 49,2 miliardy korun. To je prakticky ve shodě s odhadem trhu, ale mírně nad naší prognózou. Zisk EBITDA dosáhl 11,7 mld. Kč, což je lehce pod tržním očekáváním. Jeho meziroční pokles o 8,8 procenta je kvůli prodaným aktivům.
Pokud bychom porovnali pouze strategická aktiva, jejich EBITDA je meziročně o 1,5 procenta vyšší. EBITDA marže klesla o 2,3procentní body vzhledem k poklesu tradingu (vysoká srovnávací základna, pozn. aut.) a vysokých cen komodit (CO2). Pozitivní je rychlý růst zajištěných cen elektřiny. Pro příští rok na 50,2 EUR/MWh z 47,3 a pro rok 2023 na 50,6 EUR/MWh z 47,9.
Upravený čistý zisk za druhé čtvrtletí letošního roku je 2,9 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 16 procent. Tento výsledek zaostal za naším odhadem z důvodu vyšších standardních odpisů. Zadlužení (čistý dluh/EBITDA) kleslo na konci prvního pololetí na 1,7x z 2,2x na konci minulého roku. Za snížením čistého dluhu je zaplacení prodaných zejména rumunských aktiv.
Celoroční projekce ČEZu se mírně zvýšily. Nově by měl ČEZ dosáhnout EBITDA mezi 55 a 57 miliardami korun plus příspěvek divestovaných aktiv (Rumunsko a Bulharsko) ve výši tří miliard korun. Celkem tedy 58-60 mld. Kč (předchozí 57-60 mld. Kč).
Upravený čistý zisk odhaduje vedení ČEZu ve výši 18 až 20 mld. Kč (předchozí 17-20 mld. Kč). Důvodem pro zvýšení spodní hranice cíle jsou lepší výsledky segmentu prodej, který se po loňských restrikcích zotavuje rychleji. Připomínáme, že upravený čistý zisk slouží jako základna pro výpočet dividend.
Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)