ČEZ je po letech opět miláčkem investorů, jeho akcie stouply

Představenstvo polostátní energetické společnosti ČEZ tento týden na svém zasedání rozhodlo navrhnout akcionářům na valné hromadě dividendu ve výši 52 korun. Tato výplata se bude skládat ze 100 % očištěného konsolidovaného čistého zisku minulého roku a z podílu z prodaných rumunských aktiv (cca 42 Kč + 10 Kč).
Trh letos vesměs čekal od ČEZu vyšší dividendu, než jaká by odpovídala průměru posledních deseti let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Celková výplata 52 korun nabízí hrubý výnos 8,4 procenta. Návrh je ve shodě s naším očekáváním,“ informoval redakci FAEI.cz analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Výplatu dividendy ještě musí schválit akcionáři na valné hromadě, která se bude konat 28. června 2021.

„Rozhodný den zatím není k dispozici, nicméně praxí posledních let je, že i den nebo dva po konání valné hromady si investoři mohou koupit akcie ČEZu s právem na dividendu,“ doplnil analytik s tím, že se očekává, že akcionáři na valné hromadě navrženou dividendu schválí.

„Pokud by návrh valná hromada firmy schválila, půjde o nejvyšší dividendu od roku 2010, kdy ČEZ vyplácel dividendu za rok 2009 ve výši 53 korun na akcii. Stát, zhruba sedmdesátiprocentní vlastník společnosti, by si při výplatě dividendy ve výši 52 korun na akcii přišel na zhruba 19,5 miliardy korun,“ sdělil redakci Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády.

PSALI JSME:
ČEZ navrhuje vyplatit dividendu ve výši 34 koruny

Podle ekonoma ale trh letos vesměs čekal vyšší dividendu, než jaká by odpovídala průměru posledních deseti let: „Spekulovalo se o dividendě v pásmu od 50 do 60 korun na akcii, takže včera navržená dividenda se nachází ve spodní části tohoto pásma.“

Společnost ČEZ se, jak Kovanda uvedl, opět stává miláčkem investorů. „Trh pozitivně přijal dividendové záměry představenstva energetického podniku. Cena akcie v pátek vystoupila až o zhruba dvě procenta na 632,50 koruny, tedy na nejvyšší úroveň za celé období od začátku června 2015,“ připomněl ekonom.

K celkovému hodnocení dividendové velkorysosti ČEZ je podle Kovandy třeba znát také dividendové plány společnosti pro příští rok. Pokud by dividenda i příští rok zůstala opět v pásmu od 50 do 60 korun, lze letošní údaj vnímat z hlediska akcionářů společnosti jako příznivý.

PSALI JSME:
Změna dividendové politiky ČEZ: Kompromis mezi Zemanem a Babišem

ČEZ tento týden také představil svou novou vizi 2030 – čistá energie zítřka. „Energetická společnost zopakovala, že je pro ni důležitá společenská odpovědnost (ESG) a plánuje zvýšit tento rating do roku 2030 ze současných 40 procent na 80,“ informoval analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

S tím podle něj souvisí rozvoj obnovitelných zdrojů. ČEZ chce postavit do roku 2025 1,5 GW solárních zdrojů, přičemž právě do roku 2030 by jejich kapacita měla vzrůst na celkových 6,0 GW.

Snížit se má intenzita emisí CO² a to z nynějších 0,36 tuny CO² /MWh na 0,26 v roce 2025 a 0,16 v roce 2030. S tím souvisí postupný odklon od spalování uhlí, které se sníží z 39 procent v roce 2019 na 25 procent v 2025 a dále na 12,5 procenta v 2030. „Budovat se budou zejména nové plynové elektrárny. Teplárenské provozy na uhlí se pak budou konvertovat na zemní plyn a biomasu,“ sdělil Trampota.

PSALI JSME:
Český solární trh začíná nabírat na obrátkách. Vstoupil na něj globální energetický gigant BayWa r.e.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB