
„Na jedné straně ČEZ reportoval vyšší EBITDA (pozn. red.: indikátor, který ukazuje provozní výkonnost společnosti – zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace), na straně druhé však účtoval o tvorbě rezervy odpovídající hodnotě potenciálního dílčího plnění z poskytnuté záruky za úvěry tureckou společností AkCEZ v důsledku dalšího oslabení turecké liry ve výši 1,4 miliardy korun,“ komentoval výsledky analytik Komerční banky Miroslav Frayer.
„Kromě toho došlo k odpisu majetku v Bulharsku (-0,4 miliardy korun) a odpisu goodwillu v ČR (0,3 mld. Kč), čímž čistý zisk zaostal za očekáváními ve výši 1,4 miliardy. Po očištění o tyto vlivy činil 3,5 miliardy korun,“ doplnil analytik.
Podle informací, které ČEZ poskytl, za první tři čtvrtletí letošního roku společnost snížila meziročně čistý zisk o 45 procent na 9,1 miliardy korun, přičemž tržby ve stejném období dosáhly 129,3 mld. Kč. V aktuálně zveřejněných výsledcích podle ČEZ meziroční srovnání zisku značně ovlivnily jednorázové výnosy za téměř sedm miliard korun z roku 2017, a to hlavně z prodeje akcií maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL.
Analytici vnímají oznámená čísla rozporuplně. „Management dále snížil výhled pro celoroční EBITDA na 50 až 51 miliard Kč z předchozích 51 až 53 mld. zejména z důvodu posunu očekávaného rozhodnutí soudu o plnění závazku SŽDC, nižší výrobě v uhelných elektrárnách a méně realizovaných nových akvizic v oblasti rozvoje,“ uvedl Frayer.
Výhled na očištěný čistý zisk byl naopak zvýšen na 13 až 14 mld. Kč z předchozích 12 až 14 miliard. Pozitivními faktory byly podle Frayera výnos z titulu úroků z vrácené darovací daně z emisních povolenek, nižší odpisy, nižší úrokové náklady a nižší odložená daň. „S ohledem na zvýšený výhled na očištěný čistý zisk a lepší EBITDA by ceny akcií mohly reagovat po otevření trhu mírným růstem,“ uzavírá svůj komentář analytik Komerční banky.