Chci sloužit v jakékoli armádě. Zn: Nabídněte

Německému Bundeswehru docházejí vojáci. Možná proto, že v zemi našich západních sousedů posledního června 2011 po 54 letech oficiálně skončila branná povinnost a armáda se tak stala plně profesionální. Teď zvažuje možnost získat do svých řad cizince ze zemí Evropské unie.
Nástupní plat v Bundeswehru se pohybuje kolem 31 000 Kč, vojín AČR si během základního výcviku přijde na 12 950 korun. Foto: www.bundeswehr.de

Podle velení Bundeswehru je sice o vojenskou službu poměrně vysoký zájem, ročně nastoupí na 5000 rekrutů, velká část mladých Němců si ale nástup do armády poměrně rychle rozmyslí a kolem čtvrtiny jich armádu během krátké doby zase opustí.

Je to tedy příležitost i pro zdatné Čechy a Češky, kteří se poohlížejí po výhodné pracovní nabídce, ale zatím odolali svodům náborových středisek Armády České republiky, jež je profesionální od 1. ledna 2005. Stejně, jako zástupci jiných profesí, berou i němečtí vojáci z povolání víc, než čeští.

Nástupní plat v Bundeswehru se pohybuje kolem 1200 euro (asi 31 200 Kč), vojín AČR si během tříměsíčního základního výcviku přijde na 12 950 korun, tedy zhruba 500 euro.

Prezidentům ubylo práce

Zákon ovšem stanoví, že pokud chtějí čeští občané působit v jiné než české armádě, musí mít souhlas prezidenta republiky. Výjimku však tvoří armády členských zemí NATO. Proto vstupem do aliance v roce 2005 počet žádostí o prezidentský souhlas rapidně poklesl a prezidentům ubylo práce.

Po roce 2005 se tak žádosti objevují jen ojediněle. Dvě se týkaly ozbrojených sil Irské republiky a jedna Australského společenství. Těmto žádostem prezident republiky vyhověl.

Zatím poslední z roku 2013 se týkala ozbrojených sil Syrské arabské republiky, jež však byla zamítnuta. Podal ji Jindřich Vostrý, který chtěl v Sýrii bojovat proti Islámskému státu.

Nestátním ozbrojencům pomáhat můžete

Markéta Všelichová se ale jako dobrovolnice přidala k Lidové obranné jednotce, která na severu Sýrie bojuje s Islámským státem, aniž by se předem na prezidenta obrátila. Několik Čechů se zase aktivně zařadilo po bok separatistů v ukrajinském konfliktu.

Zmíněné případy mají jedno společné – angažmá se netýká vojsk uznaných států, a platí tedy pro ně mírnější pravidla. Zákon totiž nepamatuje i na lidi, kteří se vydají pomáhat ozbrojené skupině, jež není státní.

Vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty UK Jiří Jelínek nicméně v Českém rozhlase připomněl, že podle současného § 321 trestního zákona č. 40/2009 Sb. je služba v cizích ozbrojených službách (pokud není v rozporu s jiným právním předpisem) tedy ve vojsku a ozbrojených silách jiného státu trestná s odnětím svobody až na pět let. V případě, že je čin spáchán za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, je trestní sazba až 10 let.

Sdílet:

Další z rubriky Zaměstnání

Konec trestání za nemoc! Karenční doba bude zrušena

O zrušení tzv. karenční doby, a tedy o obnovení proplácení náhrady mzdy i v prvních třech dnech nemoci, rozhodla na dnešním jednání Poslanecká sněmovna. Návrh poslanců ČSSD na změnu zákoníku práce a dalších …

Nenechte se šidit ani na služebních cestách

Posílá vás zaměstnavatel na pracovní cestu? Pak nezapomeňte na cestovní příkaz, není to totiž formalita. Pomůže vám při sjednávání náhrady při havárii či újmě na zdraví, ale hlavně jej využijete při nárokování …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Brzdou rozvoje hotelů je nedostatek prémiových nemovitostí

Analýza
Boom v hotelovém odvětví regionu střední a východní Evropy (CEE) pokračuje. Objem investic zde loni dosáhl 800 milionů eur. Oproti předloňskému roku jde však o mírný pokles. Hlavním důvodem je skutečnost, že setrvalý zájem investorů o hotely v hlavních městech regionu nelze uspokojit kvůli nedostatku prémiových nemovitostí na trhu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru