
Celkem si letos pro hypotéku přišlo 56 001 lidí, což je o 17 704 méně než za stejné období loňského roku. Jednoznačně za to může zatím poslední zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, které podle nařízení ČNB platí od loňského podzimu. Kvůli makroekonomickým experimentům centrálních bankéřů tak na vlastní bydlení letos nedosáhlo už takřka 18 tisíc domácností.
Jedním z hlavních argumentů, kterými ČNB tyto nesystémové zásahy do hypotečního trhu obhajovala, byla údajná cenová bublina na rezidenčním trhu. Zpřísnění podmínek pro hypotéky mělo vést ke snížení cen nemovitostí. Po roce od zavedení restrikcí můžeme konstatovat, že tento předpoklad se nenaplnil. Ceny nových ani starých bytů nijak neklesly, naopak pokračují i nadále v mírném růstu. Problém s nedostupným bydlením tak bude zcela jistě někde jinde.
Zcela zásadní je nedostatečná nabídka způsobená vyčerpáním trhu s pozemky vhodnými pro rozsáhlou bytovou výstavbu a zablokovaný proces povolování nových staveb. Klíč k řešení těchto problémů ale neleží v rukou centrálních bankéřů, ale politiků. Vedení ČNB tak místo pomoci jen přiložilo pod kotel a zhoršilo už tak obtížnou dostupnost vlastního bydlení.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)