
Očekává se, že tyto politiky, včetně zvýšení cel a daňových reforem, přinesou významné změny v hospodářském růstu a inflaci. Analytici předpovídají, že Trumpovy kroky mohou v letošním roce snížit růst hrubého domácího produktu (HDP) na přibližně dvě procenta a zvýšit inflaci na 2,5 procenta.
Jedním z klíčových aspektů Trumpovy politiky je zaměření na ochranu domácí ekonomiky prostřednictvím celních opatření, která by mohla negativně ovlivnit obchodní vztahy s jinými zeměmi.
Očekává se, že zavedení cel na dovoz z Číny a dalších zemí povede k nárůstu cen a snížení konkurenceschopnosti amerických firem na globálním trhu. Tato opatření by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro investice a obchodní strategie.
Na forexových trzích se očekává, že americký dolar zůstane silný, avšak jeho stabilita bude záviset na vývoji inflace a reakcích Federálního rezervního systému (Fed, centrální banka USA, pozn. red.). Vzhledem k vysokému očekávanému fiskálnímu deficitu a možným šokům v nabídce práce se Fed může rozhodnout pro opatrný přístup, což by mohlo ovlivnit úrokové sazby a investiční rozhodnutí.
V oblasti akciových trhů se očekává, že volatilita zůstane vysoká, zejména v reakci na obchodní oznámení a makroekonomická data. Investoři by měli být obezřetní a zvážit rozložení svých portfolií, včetně investic do zlata jako ochrany proti inflaci a tržním výkyvům. Sektorové rotace v rámci amerického trhu by mohly přinést příležitosti pro investice do firem, které těží z Trumpových politik.
Celkově se očekává, že Trump 2.0 přinese do americké ekonomiky a trhů značné změny, které budou vyžadovat pečlivé sledování a strategické plánování ze strany investorů. Vzhledem k nejistotě a potenciálním rizikům je důležité, aby investoři zůstali informováni a připraveni na možné výkyvy v ekonomickém prostředí.
V tuto chvíli je těžké odhadnout, jaké globální dopady celní tarify skutečně přinesou, protože v jednání s mnoha zeměmi Trump použije hrozbu zavedení vysokých cel jako nástroj nátlaku k dosažení vlastních zájmů. Hlavního cíle Trumpovy administrativy, tedy snížení amerického obchodního deficitu, může být ale bez zavedení cel dosaženo jen těžko.
Tuto skutečnost ještě umocňuje fakt, že země, který mají v obchodu s USA velké přebytky (například Čína, Kanada, Mexiko, pozn. aut.) je nemusí být schopny rychle snížit jinými způsoby, tedy například s pomocí nižších cel na vývoz z USA a příslibů, že budou od Spojených států více nakupovat.
Autor je vedoucí globální makroekonomiky Amundi investment institute
(Redakčně upraveno)