Covidové uzavírky roku 2020 přály počínání dětí. Letos počet narozených už klesá, o desetinu

Názor
Nástup covidové pandemie v ČR v březnu 2020 sice znamenal pohromu pro ekonomiku, zato však vzpruhu pro počínání dětí. Hospodářství se v roce 2020 propadlo nejvýrazněji v historii ČR, o 5,5 procenta, a to kvůli celosvětovému hospodářskému útlumu, zastavování výroby, zavírání obchodů i dalších provozů včetně kulturních, a řadě dalších pandemických restrikcí. Lidé se i sami spontánně zdržovali společenského kontaktu. O to více se však zjevně „činili“ v soukromí. Potvrzují to i čerstvě zveřejněná data ČSÚ.
Během prvního letošního pololetí se v ČR živě narodilo 50 tisíc dětí. To je ovšem meziročně o deset procent méně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Během prvního letošního pololetí se v ČR živě narodilo 50 tisíc dětí. To je ovšem meziročně o deset procent méně. Nárůst počtu narozených v roce 2021 tak byl podle všeho jen dočasný. Šlo o děti počaté během zhruba prvního půlroku pandemie.

Ještě výraznější než pokles narozených je ovšem letos pokles počtu zemřelých. Těch je letos v prvním pololetí meziročně o 17 tisíc méně, než loni, což značí propad o 22 procent. Důvod je zřejmý: Loni v prvním pololetí si svoji krutou daň stále ještě vybírala covidová pandemie. Počet zemřelých však i letos zůstal vyšší, o čtyři procenta, než by odpovídalo průměru let 2015 až 2019. To je však projev stárnutí populaci, nikoli již pandemie.

V Česku letos v polovině roku žilo meziročně o 25 tisíc lidí více, a to 10,526 milionu. V prvním pololetí jich v čistém vyjádření přibylo devět tisíc. Zemřelých bylo sice letos od ledna do června více než živě narozených, avšak toto „vymírání“ více než kompenzovala imigrace. Počet přistěhovalých totiž převýšil počet vystěhovalých o 18,7 tisíce osob.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

https://faei.cz/cesko-vymira-tempem-2500-lidi-mesicne/">

PSALI JSME:
Covidové uzavírky roku 2020 přály počínání dětí. Letos počet narozených už klesá, o desetinu

Lukáš Kovanda

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB