Čtyři z deseti firemních projektů končí často neúspěšně. Nejhůř dopadají IT projekty

Počet realizovaných interních projektů v českých firmách mírně roste, zároveň se zvýšil zejména počet větších, delších a dražších projektů. I tak se ale projekty často nedočkají dostatečné podpory vrcholového managementu a končí kvůli tomu neúspěchem. Vyplývá to z již desátého ročníku průzkumu projektového řízení v České republice za rok 2017, který s podporou České komory PMI (Project Management Institute) uskutečnila poradenská společnost EY. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

Mezi nejčastěji realizovanými projekty ve firmách jsou modernizace IT. Foto: Pixabay

Aktuálního průzkumu se zúčastnilo 52 společností působících v sektorech telekomunikace, informační technologie, finanční služby, výrobní průmysl, energetika, veřejný sektor, chemický průmysl, média a reality. Téměř polovina respondentů zastává pozici projektového manažera a téměř třetina respondentů působí v projektové kanceláři.

Nejčastěji realizovanými projekty jsou modernizace IT (54 %), vývoj nebo uvádění nového produktu (32 %), restrukturalizace procesů / reorganizace (29 %) a snižování nákladů (24 %). Letošní změnou oproti roku 2015 je umístění „restrukturalizace procesů“ mezi čtyřmi nejčastějšími typy projektů (nahradily projekty „významných kapitálových investic“).

VÝZNAM PROJEKTOVÉHO ŘÍZENÍ

Zároveň roste podíl velkých projektů, u kterých je patrné zvýšené riziko jejich neúspěchu. „U projektů s hodnotou od 40 000 eur do 100 000 eur se s překročením rozpočtu, času nebo dokonce zrušením potýká téměř polovina projektů,“ říká Petr Knap, vedoucí partner podnikového poradenství společnosti EY v ČR a ve střední a jihovýchodní Evropě.

Nejčastějším důvodem neúspěchu projektů je změna rozsahu projektu v důsledku následných vnějších změn. Mezi neúspěšné projekty se řadí především ty, které mají zvýšit efektivitu či snižovat náklady.

S rostoucím podílem dražších projektů ale zároveň posiluje význam projektového řízení v organizacích. „Společnosti a organizace si stále více uvědomují význam oblasti projektového řízení. Za nedůležitou tuto oblast označilo pouze 5 procent společností,“ dodává Knap.

Průzkum ukazuje, že rostoucí vnímání důležitosti projektového řízení zvyšuje míru úspěšnosti projektů. I proto dvě třetiny společností disponují vlastní projektovou kanceláří a věnují se tedy systematicky oblasti projektového řízení.

IT PROJEKTY DOPADAJÍ NEJHŮŘE

Snaha modernizovat IT systémy však není vždy dobře organizovaná. „IT projekty dopadají nejhůře, co se týká dodržení rozpočtů a termínů,“ doplňuje Associate Partner oddělení poradenství pro finanční instituce EY Tomáš Mužík. Neúspěšnost projektů typu modernizace IT vzrostla oproti minulému výzkumu z 21 % na 34 %. U více než dvou třetin společností proces řízení požadavků na IT nepokrývá veškeré požadavky na IT, není efektivní nebo není zaveden vůbec.

Celkem podle plánu, tedy v podle původního rozpočtu a termínu, skončí necelých 60 % projektů. „Překvapivé je, že pro pozitivní hodnocení je důležitější, zda projekt dodrží rozpočet, než zda splní očekávání nebo zda je naplněn business case,“ dodává Mužík.

„Dva ze tří hlavních důvodů pro neúspěch interních projektů ve firmách jsou nedostatečná podpora vrcholového managementu a nedostatečné řízení rizik. Tyto faktory jsou přitom plně pod kontrolou organizací, projekty tedy často končí zbytečně neúspěchem. Míč je na straně top manažerů,“ apeluje Knap.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB