Další firma přestala vyplácet slíbené výnosy z korporátních dluhopisů

Ne nadarmo se říká, že komu není rady, tomu není pomoci. Když lidé investují své peníze do firemních dluhopisů neznámé firmy, jsou obvykle zaslepeni vidinou vysokého výnosu a nepřipouštějí si žádná rizika. Dokonce si ani nezjišťují, v jaké je firma kondici. A když pak přijdou problémy, obvykle jim zbydou jen oči pro pláč.
Firemní dluhopis společnosti Triload Invest Alfa. Ve sbírce listin obchodního rejstříku má firma se základním kapitálem ve výši 1 Kč uloženy pouze zakladatelské dokumenty. Reprofoto: ceskedluhopisy.cz

Firma přestala vyplácet slíbený pravidelný výnos, její webové stránky nefungují, telefony nikdo nezvedá, ani na e-maily nereaguje, a jednatel firmy nepřebírá poštu. Tak v kostce popsala smutný příběh dcera paní Evy Kvíčalové, která v září 2017 zakoupila dva kusy dluhopisů společnosti Triload Invest se splatností v roce 2027 a výnosem 12 % za celkem za půl milionu korun.

Podle webu www.rizikovedluhopisy.cz, který o případu tento týden informoval (za webem stojí nejmenovaný zahraniční investor), měly být výnosy z cenných papírů v nominální hodnotě 250 000 Kč vypláceny kvartálně. Firma však od července 2018 přestala vyplácet úroky a s držiteli dluhopisů prý nekomunikuje a nereagovala ani na žádost o předčasné splacení dluhopisů z důvodu neplnění povinností emitentem.

„Ano je pravda, že došlo ke zdržení, ale tvrzení klientů, že nekomunikujeme, nebo ještě další se nezakládají na pravdě. Na řešení se intenzivně pracuje a bude v dohledné době předloženo,“ uvedl k záležitosti jednatel společnosti Robert Krejčí, kterého server Rizikovedluhopisy.cz opakovaně žádal o vyjádření.

PSALI JSME:
Češi čím dál častěji naletí „finančním šmejdům“. Neznají rizika investování do privátních dluhopisů

Pokud společnost, která vydala firemní dluhopisy (tzv. emitent), z nich přestane vyplácet výnosy, jsou možnosti investorů velmi omezené. Jako první krok se doporučuje zaslat emitentovi žádost o předčasné splacení z důvodu neplnění závazků. Coby další kroky mohou následovat podání návrhu na insolvenci a podání trestního oznámení pro podezření na podvod.

Ani poslední dva kroky ale nezajistí, že se důvěřiví investoři ještě někdy shledají se svými penězi – a natož zhodnocenými. Rozhodnutí insolvenčního soudu může skončit i tak, že věc uzavře s tím, že dlužník nemá nic, z čeho by své závazky uhradil, a policie poškozené v trestně-právních věcech, kde jde o náhradu škody, velmi často odkazuje na civilní spory.

V případě paní Kvíčalové se ale nabízí ještě jedna možnost, protože jí investice byla doporučena „léty prověřeným finančním poradcem“. Od roku 2014 je totiž v novém občanském zákoníku zakotveno pravidlo odpovědnosti profesionála včetně možnosti vymáhat po něm náhradu škody, kterou způsobil špatnou radou nebo informací.

Zavřít reklamu ×
  1. Bohužel finanční poradci doporučují to, z čeho mají vyšší provizi a né to, co je nejvhonější pro klienty. Navíc se ve financích často ani nevyznají. Znám několik finančních poradců, jeden je bývalý zedník, další je švadlena…. Stačilo složit primitivní test u pojišťovny (otázky typu v kolika letech si můžete vybrat penzijko) a najednou jsou z nich finanční poradci jak víno. Ale když se nad tím tak zamyslím, dostala téměř 100 tisíc zpátky na těch úrocích. Aspoň něco.

  2. K pánu Lukáši Petříkovi. Mohl byste mi říct, jakým způsobem paní poradce špatně poradil, když ji vyplatili část investovaných peněz. Poradce měl již předem vědět, že firma přestane vyplácet úrokový výnos. Tím se v žádném případě nechci zastávat takzvaných finančních poradců pracujících hlavně v systému MLM. Finanční a pojišťovací produkty by se neměly zásadně prodávat v systému MLM. Kromě toho povědomí lidí o finančních produktech tohoto typu je téměř nulové. Když si člověk kupuje dluhopis, který je poměrně bezpečný instrument, tak si musí prověřit především emitenta, dobu splatnosti a úrokový výnos. Když si tyto informace srovnám u tohoto emitenta, tak jednoznačně bych nekoupil ani za korunu. Problém je v systému: Teď se to trochu zlepšilo, ale jen málo. Na řadě jsou zkoušky, které mají za účel vytřídit ty, kteří vědí a kteří ne. Měl by odpadnout „plevel“. Ale mohu říct, že bratia Slováci jsou na tom na tom líp. Dnes se chce, aby každý dělal vše pojištění, investice, ale bohužel i když máte pomůcky(software apod.), tak pořád máte jen jednu hlavu a pokud chcete být profesionálem, tak s prominutím musíte sedět na jedné židli. Možná stačí jedno, a to, že budoucí výnos není předpokladem výnosu dnešního a dále zapojit selský rozum a ptát se a přemýšlet. Mějte se všichni dobře a přemýšlejte a hledejte. Hezký den.

    • Dobrý den, pane Karle, děkujeme za váš příspěvek. Domníváme se, že jste si již odpověděl sám („Když si člověk kupuje dluhopis, který je poměrně bezpečný instrument, tak si musí prověřit především emitenta, dobu splatnosti a úrokový výnos. Když si tyto informace srovnám u tohoto emitenta, tak jednoznačně bych nekoupil ani za korunu.“) Odpovědný poradce by si emitenta firemních dluhopisů prověřil a určitě by nenabízel svým klientům firmu, která neinformuje o svém hospodaření apod. Hezký den i vám. Redakce

  3. Paní Kvíčalová evidentně nevěděla co s penězi. Poradil bych jí líp. Aby si udělala radost a za něco co má ráda je utratila. Auto, cestování dovolenou nebo třeba i chlast a cigarety. Všechno by bylo lepší.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.