Češi čím dál častěji naletí „finančním šmejdům“. Neznají rizika investování do privátních dluhopisů

Drobní investoři v Česku nemají dostatek informací při investování do privátních firemních dluhopisů. V poslední době dokonce roste počet těch, kteří naletěli tzv. finančním šmejdům a nakoupili rizikové - tzv. prašivé - dluhopisy s vidinou vysokých zisků. Neznalost Čechů hraje do karet firmám, využívajícím agresivních obchodních metod s cílem prodat rizikové dluhopisy. Vyplývá to z průzkumu nového spotřebitelského a poradenského finančního serveru Rizikovedluhopisy.cz.
V poslední době roste počet těch, kteří naletěli tzv. finančním šmejdům a s vidinou vysokých zisků nakoupili rizikové dluhopisy. Foto: Pixabay

Podle průzkumu se už každý desátý Čech setkal s praktikami „finančních šmejdů“. Ti nejčastěji prostřednictvím telemarketingu nabízejí privátní firemní dluhopisy a klientům slibují garantované vysoké zisky při nulovém riziku.

Výsledky průzkumu jsou tím spíše alarmující, že počet emitovaných privátních dlouhodobých dluhopisů každoročně stoupá. Od roku 2015 přesáhla jejich celková hodnota 1 bilion korun. Jen za loňský rok byly, dle údajů ČNB, emitovány firemní dluhopisy v hodnotě 378 miliard Kč. Nejčastěji přitom Češi investují do firemních dluhopisů částku v rozmezí 20 000 – 50 000 Kč s průměrnou úrokovou sazbou 6,5 % a splatností pěti let.

„Pokud vám někdo nabízí dluhopisy s nadstandardní úrokovou sazbu i nad deset procent ročně a zároveň tvrdí, že taková investice s sebou nenese žádné riziko, prostě lže. Před takovým finanční poradcem se mějte na pozoru a investice do těchto firemních dluhopisů pečlivě zvažte,“ říká mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz Eliška Skřivanová.

PSALI JSME:
Co považují za investici generace dětí, rodičů a prarodičů? A jak jsou na tom s investováním třicátníci?

Dohled ČNB je pouze formální

Firemní dluhopisy nejsou obvykle nijak zajištěné a většina jich ani není volně obchodovatelná. Klienti je tedy nemohou dále prodat, pokud by například potřebovali své peníze ještě před splatností daného dluhopisu.

Navíc dohled České národní banky (ČNB) je pouze formální. Centrální banka vůbec neposuzuje reálnost investičního plánu, který je součástí finančního prospektu dané emise dluhopisů.

„Argumentace Českou národní bankou je jednou z typických praktik tzv. finančních šmejdů při prodeji firemních dluhopisů. Standardně klientovi zdůrazňují, že emisi schválila ČNB a jak jistě víte, pokud to schválila konzervativní ČNB, musí se jednat o naprosto bezpečnou investici. Tento argument je však pouze podvodný marketing a uvádí klienty v omyl,“ upozorňuje server.

PSALI JSME:
Finty investičních zprostředkovatelů a ropný šok v emailu

Miliardové dluhopisy emitují i společnosti v insolvenci

Není výjimkou, že dluhopisy v řádu několika miliard emitují a důvěřivým klientům nabízejí i firmy, na které byly podány návrhy na insolvenci. U takových firem je přitom zřejmé, že velmi pravděpodobně nebudou schopny dostát svým závazkům a že drobní investoři o své peníze přijdou.

Firemní dluhopisy v hodnotě stovek milionů korun podle serveru běžně emitují společnosti s ručeným omezením a se základním kapitálem 200 000 Kč. „Spotřebitelé by vždy měli velmi pečlivě prostudovat investorský prospekt, posoudit jeho reálnost a návratnost investice,“ uzavírá Skřivanová.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Bitcoin pokořil hranici 9 000 dolarů

Hodnota bitcoinu stejně jako dalších kryptoměn je nestabilní a postupem času se výrazně mění. Na současném růstu hodnoty bitcoinu mnozí lidé vydělali. Podobně však v roce 2018 při výrazném pádu ceny bitcoinu mnoho …

Jak bezpečně nakoupit firemní dluhopisy

Prodávat dluhopisy mohou jen osoby či subjekty s licencí České národní banky (ČNB). Existuje však několik výjimek, kdy mohou tyto cenné papíry veřejně nabízet také přímo emitenti. Bohužel, řada z nich toho využívá a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Analýza
Téměř polovina Čechů (47 %) podle Českého statistického úřadu jezdí na dovolenou autem. Nejčastěji do bližších zemí: Na Slovensko, do Chorvatska nebo Itálie. Dlouhé cesty ovšem znamenají poměrně silnou zátěž, zejména pro řidiče. Od únavy či chvilkové nepozornosti může být už jen krůček k dopravní nehodě, zejména pokud popojíždíte v dopravní zácpě vyvolané nástupním dnem na dovolenou.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru