Češi čím dál častěji naletí „finančním šmejdům“. Neznají rizika investování do privátních dluhopisů

Drobní investoři v Česku nemají dostatek informací při investování do privátních firemních dluhopisů. V poslední době dokonce roste počet těch, kteří naletěli tzv. finančním šmejdům a nakoupili rizikové - tzv. prašivé - dluhopisy s vidinou vysokých zisků. Neznalost Čechů hraje do karet firmám, využívajícím agresivních obchodních metod s cílem prodat rizikové dluhopisy. Vyplývá to z průzkumu nového spotřebitelského a poradenského finančního serveru Rizikovedluhopisy.cz.
V poslední době roste počet těch, kteří naletěli tzv. finančním šmejdům a s vidinou vysokých zisků nakoupili rizikové dluhopisy. Foto: Pixabay

Podle průzkumu se už každý desátý Čech setkal s praktikami „finančních šmejdů“. Ti nejčastěji prostřednictvím telemarketingu nabízejí privátní firemní dluhopisy a klientům slibují garantované vysoké zisky při nulovém riziku.

Výsledky průzkumu jsou tím spíše alarmující, že počet emitovaných privátních dlouhodobých dluhopisů každoročně stoupá. Od roku 2015 přesáhla jejich celková hodnota 1 bilion korun. Jen za loňský rok byly, dle údajů ČNB, emitovány firemní dluhopisy v hodnotě 378 miliard Kč. Nejčastěji přitom Češi investují do firemních dluhopisů částku v rozmezí 20 000 – 50 000 Kč s průměrnou úrokovou sazbou 6,5 % a splatností pěti let.

„Pokud vám někdo nabízí dluhopisy s nadstandardní úrokovou sazbu i nad deset procent ročně a zároveň tvrdí, že taková investice s sebou nenese žádné riziko, prostě lže. Před takovým finanční poradcem se mějte na pozoru a investice do těchto firemních dluhopisů pečlivě zvažte,“ říká mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz Eliška Skřivanová.

PSALI JSME:
Co považují za investici generace dětí, rodičů a prarodičů? A jak jsou na tom s investováním třicátníci?

Dohled ČNB je pouze formální

Firemní dluhopisy nejsou obvykle nijak zajištěné a většina jich ani není volně obchodovatelná. Klienti je tedy nemohou dále prodat, pokud by například potřebovali své peníze ještě před splatností daného dluhopisu.

Navíc dohled České národní banky (ČNB) je pouze formální. Centrální banka vůbec neposuzuje reálnost investičního plánu, který je součástí finančního prospektu dané emise dluhopisů.

„Argumentace Českou národní bankou je jednou z typických praktik tzv. finančních šmejdů při prodeji firemních dluhopisů. Standardně klientovi zdůrazňují, že emisi schválila ČNB a jak jistě víte, pokud to schválila konzervativní ČNB, musí se jednat o naprosto bezpečnou investici. Tento argument je však pouze podvodný marketing a uvádí klienty v omyl,“ upozorňuje server.

PSALI JSME:
Finty investičních zprostředkovatelů a ropný šok v emailu

Miliardové dluhopisy emitují i společnosti v insolvenci

Není výjimkou, že dluhopisy v řádu několika miliard emitují a důvěřivým klientům nabízejí i firmy, na které byly podány návrhy na insolvenci. U takových firem je přitom zřejmé, že velmi pravděpodobně nebudou schopny dostát svým závazkům a že drobní investoři o své peníze přijdou.

Firemní dluhopisy v hodnotě stovek milionů korun podle serveru běžně emitují společnosti s ručeným omezením a se základním kapitálem 200 000 Kč. „Spotřebitelé by vždy měli velmi pečlivě prostudovat investorský prospekt, posoudit jeho reálnost a návratnost investice,“ uzavírá Skřivanová.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Poplašné zprávy na trzích…

Volatilita se vrátila na trhy. Investoři jsou opět velmi překvapeni, v médiích se zase mluví o situaci na trzích. Co se děje? Máme se bát další krize? To byly otázky, kterým se zmíněná média, kromě jiného, v minulém …

Je investování jen pro bohaté?

„V Češích stále převládá stereotyp, že investování je jen pro bohaté a jeho změna je překvapivě obtížná,“ vysvětluje psycholog Tomáš Vašák, proč si Češi investování doposud pořádně ani nevyzkoušeli. „Místo abychom …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru