Další krutý omyl Donalda Trumpa, akcie i dolar padají

Americký prezident Donald Trump si s trhy nerozumí. Jeho zásadním omylem je přesvědčení, že Spojené státy v posledních dekádách doplácely na svoje zapojení do globálního obchodu a je třeba je jako oběť z jeho soukolí vypreparovat.
Trhy se upřímně bojí, že Donald Trump se bude vzhledem k posledním radikálním výrokům snažit předčasně odvolat současného guvernéra Fedu, Jeroma Powella. Ilustrační foto: Federal Reserve/Flickr
Trhy se upřímně bojí, že Donald Trump se bude vzhledem k posledním radikálním výrokům snažit předčasně odvolat současného guvernéra Fedu, Jeroma Powella. Ilustrační foto: Federal Reserve/Flickr

Opak je pravdou, právě díky přílivu zahraničního kapitálu a levnějším dovozům měla americká ekonomika možnost se specializovat na odvětví s nejvyšší přidanou hodnotou a mediánový reálný příjem amerických domácností rostl o poznání rychleji než v Evropě.

Výsledkem tohoto Trumpova omylu je historicky bezprecedentní navýšení amerických dovozních cel, které může v případě aktivace recipročních cel ještě narůstat. A aby toho pro trhy nebylo málo, přichází na scénu omyl číslo dvě.

Ten se týká role amerického Fedu, centrální banky USA. Donald Trump velmi radikálně požaduje po Fedu snížení sazeb. V pondělí na sociálních sítích napsal, že ekonomika může významně zpomalit, pokud „pan opozdilec, velký zoufalec, okamžitě nesníží sazby“.

Řeč směřovala k šéfovi Fedu Jerome Powellovi. Zásadním omylem Donalda Trumpa je přesvědčení, že americký Fed může na dnešních bídných vyhlídkách americké ekonomiky cokoliv změnit. Vysoká cla jsou výrazným nabídkovým šokem snižujícím potenciál americké ekonomiky skrze omezenou schopnost dovážet potřebné vstupy do výroby.

Zdroj: Jan Bureš, Patria Finance
Zdroj: Jan Bureš, Patria Finance

Americký potenciál bude dál snižován nižší migrací a slabými investicemi reflektující extrémní nejistotu. V takovém prostředí mohou jít velmi rychle vzhůru inflační očekávání a americký Fed jednoduše nebude mít možnost slabou ekonomiku restartovat skrze nižší úrokové sazby a stimulaci poptávky.

Pokud by se o to pokusil, vydala by se největší světová ekonomika a její finanční systém prvními krůčky po inflační stezce (podobně jako v historii mnohokrát například Maďarsko, pozn. aut.).

Zatímco Powell a drtivá většina ekonomů chápe rizika spojená s takovým krokem, Donald Trump, zdá se, zatím ne. A trhy se upřímně bojí, že se bude vzhledem k posledním radikálním výrokům snažit současného guvernéra Fedu předčasně odvolat.

Proto vidíme na trzích opět souběžné prodeje amerických akcií, dluhopisů i amerického dolaru – historicky velmi zřídka viditelná kombinace „sell America“, ze které se mohou na trzích těšit snad jen ceny zlata.

Autor je hlavní ekonom společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek