Další skok ve výrobních cenách

Názor
Růst cen ve výrobě stále zrychluje. Podle dnes zveřejněných dat statistického úřadu se za poslední měsíc zvýšily ceny v průmyslu o 1,6 procenta, v meziročním srovnání jsou tak výše už dokonce o 7,8 procenta. Na vině jsou jednoznačně drahé komodity, které se promítají do nákladů a následně do cen výrobků od tuzemských producentů.
Po letech nadbytku dřeva na tuzemském trhu nyní nastává jeho nedostatek, zejména pak toho kvalitního. Ilustrační foto: Pila Javořice

Zatímco ještě před měsícem zdražovala nejrychleji ropa a produkce chemického průmyslu, nyní je to dřevo, které je oproti loňskému červenci v průměru dražší o téměř 73 procenta. Vedle dřeva jsou meziročně výrazně dražší i kovy nebo výrobky chemického průmyslu reagující mj. na vývoj cen ropy.

Výrobní inflace má jasnou příčinu, a tou jsou vysoké ceny komodit. Situace na komoditních burzách se neuklidnila ani v červenci, a tak výraznější korekce finálních cen výrobců není zatím příliš pravděpodobná. A k normálu má daleko ještě i nákladní – zejména námořní – doprava.

Při pohledu na celý koš průmyslových výrobků je zřejmé, že až na pár výjimek zdražuje téměř vše. Těmi výjimkami jsou zatím autodíly (nikoliv však auta samotná, pozn. aut.), osvětlovací technika nebo některé elektrosoučástky.

PSALI JSME:
Jak moc ovlivňuje zdražování stavebního dřeva ceny nemovitostí?

Povzbudivé nejsou zprávy o vývoji cen ve stavebnictví, kde dále rychle zdražují nejenom samotné stavební práce, ale i materiál. Firmám v tomto odvětví stále chybí pracovníci a navíc se musejí vypořádávat se stále dražšími vstupy. Tentokrát je už materiál dražší v průměru o téměř 13 procent.

Tlak na růst cen ve výrobě stoupá především v důsledku vývoje v zahraničí. Firmy proto budou nuceny stále více přenášet vyšší náklady na konečné spotřebitele.

Obrat v tomto směru nepřinese přísnější domácí měnová politika, ale teprve náběh těžebních, výrobních a dopravních kapacit a s ním spojené uklidnění situace na komoditních trzích.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nedostatek materiálů, lidí a nových bytů může vést k dalšímu růstu cen nemovitostí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.