Jak moc ovlivňuje zdražování stavebního dřeva ceny nemovitostí?

V posledních měsících jsme svědky růstu cen komodit. Nešlo pouze o ropu, plyn či drahé kovy, jejichž ceny jsou v médiích zmiňovány nejčastěji. Zvýšení cen se dotýká i průmyslových kovů či zemědělských produktů. Jedním z nich je stavební dřevo, které se stalo velmi sledovaným. Dřevo se ve velkém využívá při stavbě nemovitostí jak ve Spojených státech, tak i čím dál více v České republice.
Čím větší je podíl využití dřeva ve stavbě, tím větší dopad je na celkovou cenu nemovitosti. Zvýšené náklady na výstavbu se projeví zejména v případě rodinných domů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Cena stavebního dřeva na světových trzích prudce rostla, i když v poslední době došlo ke korekci. Před rokem činila jednotková cena 350 dolarů za 2,35 metrů krychlových (1000 board feet), o rok později to bylo více než 3,5krát, tedy 1284 dolary.

Cena dřeva je tažena kombinací nevýrazného způsobu rostoucí nabídky a skokově zvýšené poptávky, která vzrostla na třináctileté maximum. Největší nerovnost na trhu se projevila ve Spojených státech, kde jde o stavby, či o opravy nemovitostí. Ty nastartovala finanční podpora určená pro všechny fyzické osoby, kterou obdržely na své osobní účty.

Poptávka převyšuje nabídku

Poptávka v USA významným způsobem převyšuje nabídku, což tlačí cenu dřeva vzhůru, nejenom na americkém trhu, ale i globálně. Dalším důvodem, proč se poptávka ve Spojených státech přelila do dalších zemí, je fakt, že producenti dřeva dosahují v porovnání s minulými roky několikanásobných zisků.

Na většině trhů dochází po zvýšení ceny komodity k nárůstu produkce. V případě dřeva se nic takového neděje.  Z důvodů vnímání cyklického vývoje trhu manažeři společností nepovažují za nutné, aby uváděli do provozu uzavřené pily, které byly z důvodu finanční nerentability uzavřeny v průběhu minulých let. Neplánuje se ani výstavba pil nových. Tato rozhodnutí mají přímý vliv na nižší kapacitu produkce dané komodity.

Vedení dvou velkých amerických společností v této souvislosti oznámilo, že bude investovat do zlepšení produktivity existujících zařízení pro zpracování dřeva, ale ne do výstavby nových. Důvodem jsou jak investice ve stovkách milionů dolarů, tak dvouletá doba trvání stavby. Jiní producenti dřeva si pak raději mimořádným způsobem získané finanční prostředky ponechají jako rezervu do budoucna.

Pětkrát méně nemovitostí

Efekt skokového zvýšení ceny je patrný na schématu (viz níže, pozn. red.) zobrazujícím, na jaký počet výstavby samostatných rodinných domů by se dalo použít dřevo nakoupené za 50 tisíc amerických dolarů v květnu 2020 (modré domy, pozn. aut.) a květnu 2021 (žluté domy).

Náklady na stavbu průměrného domu byly zvýšeny o 36 tisíc dolarů (přes tři čtvrtě milionu korun, pozn. red.). V meziročním porovnání stejný finanční objem nyní postačuje pouze na pětinu nemovitostí.

Protože Kanada zavedla clo omezující export dřeva do Spojených států, tamní poptávka původně zaměřená na Kanadu se zaměřila na dřevo vytěžené v Evropě. Tento trend se týká firem v celé střední Evropě, kromě České republiky a Slovenska se tato zvýšená poptávka významným způsobem projevila i v Německu či Rakousku.

Novostavby i rekonstrukce

I když je v Česku využívání dřeva pro stavby výrazně menší než ve Spojených státech (14 až 16 % v České republice versus 65 % ve Spojených státech, pozn. aut.), růst jeho ceny se projevuje i zde. A to jak v případě novostaveb (kde využívání dřeva roste), tak i u dříve postavených nemovitostí.

U novostaveb současný růst ceny dřeva znamená navýšení tržních cen nemovitostí. Pokud se podíváme na zpracování dřeva (ne jeho těžby) vytěženého v České republice, tak je situace podobná jako ve Spojených státech – na zpravování vytěženého dřeva není k dispozici odpovídající kapacita.

Čím větší podíl využití dřeva ve stavbě, tím větší dopad na celkovou cenu nemovitosti. Zvýšené náklady na výstavbu se projeví zejména v případě rodinných domů. Navíc určitou část nákladů na výstavbu nemovitostí není možné odhadnout.

Předem stanovené náklady na stavbu přestávají být pro stavební společnosti akceptovatelné. Buď se finální cena stanoví až po dokončení stavby, nebo si stavební společnosti do svých nákladů zahrnou vyšší cenu dřeva, aby snížily riziko vývoje jeho ceny.

Rekreační objekty ze dřeva se prodraží

Druhým tahounem růstu poptávky po dřevě v České republice je růst cen rekreačních objektů, který začal v loňském roce a jenž letos pokračuje. Zde je silný nepoměr mezi nabídkou a poptávkou, jsme svědky výrazně převyšující poptávky a prudkého růstu cen o desítky procent, které jsou zájemci ochotni za nemovitosti zaplatit, a to i ve velmi špatném stavu.

Jedním z důvodů vzrostlé poptávky po vlastnictví tuzemských rekreačních objektů je omezení cest do zahraničí. Z důvodu velmi omezené výstavby nových rekreačních nemovitostí jde zejména o starší chaty a chalupy, kde je dřevo velmi často používáno.

Nezbytné rekonstrukce následně zvyšují poptávku po dřevě. Růst poptávky v sobě zahrnuje nejen probíhající opravy, ale i ty plánované – řada lidí začala kupovat dřevo takříkajíc do zásob na možné opravy, aby se nemuseli obávat pokračování růstu jeho ceny.

Na co by se měli zaměřit investoři

Pokud rekreační nemovitost kupuje investor, měl by daleko více myslet na rozložení rizika. Investoři do chat a chalup si nedělají podle rychlosti realizace ochodů (někdy i v řádu hodin po zveřejnění inzerátu) analýzu použitelnosti dané nemovitosti jako investičního nástroje.

Měli by se zaměřit na analýzu roční míry obsazenosti, časové a finanční náročnosti udržovaní investice, o metodě financování nemluvě. Předejdou tak v mnoha případech zklamání a nenaplněnému očekávání výnosnosti investice.

Růst cen v jednom segmentu trhu nemovitostí může ovlivnit vývoj i v dalších segmentech s určitou mírou korelace. Výrazné zvýšení cen chat a chalup může mít zpětný vliv na akceleraci cen nemovitostí ve velkých městech.

Úvaha zájemce o nákupu nemovitostí může být jednoduchá – jestliže vzrostly ceny chat a chalup, musí se smířit s pokračováním růstu cen nemovitostí určeným k rezidenčnímu bydlení.

Autor je Head of Research Salutem Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB