Daň vám vyměřuje finančák, ale odpovědnost máte vy

Květen se nese ve znamení platby daně z nemovitosti. Radostná událost to nebyla nikdy, ale letos mnoho majitelů šokovala její výše, která oproti minulým letům narostla i pětinásobně. Dnes byl poslední den, kdy byste ve schránce měli složenku objevit, neboť na její úhradu zbývá poslední týden.
Poplatníci nedostávají složenky najednou. Pořadí záleží na tom, v jakých lokalitách nemovitosti mají. Pokud vlastní nemovitosti spadající pod vícero finančních úřadů, dostanou složenku do schránky mezi posledními. Ilustrační foto: FAEI.cz

Přiznání k dani z nemovitosti nepodáváme každý rok, ale obvykle pouze jednou. Tuto povinnost měl do 31. ledna každý, kdo v loňském roce koupil, dostal či zdědil nemovitost, ale i majitel nemovitosti, u níž se změnil způsob využití nebo velikost podlahové plochy v důsledků přístavby.

„V případě, že jste majitelem více nemovitostí v různých krajích, budete podávat hned několik přiznání, a to vždy v příslušném kraji. Avšak pokaždé jen jednou,“ informoval redakci Finančních a ekonomických informací (faei.cz) Michal Jelínek, partner V4 Group.

Všichni, kdo nemovitost vlastní delší dobu a v minulosti již daňové přiznání podávali, jsou bez práce. Každý rok jim automaticky dorazí informace o výši daně k zaplacení. Finanční úřad zašle složenku do schránky – do té e-mailové, dopisní, nebo datové. Informace k úhradě finanční správa letos rozesílala od 25. dubna, s ohledem na výrazné navýšení i občanům, registrovaným na portálu Moje daně.

„Poplatníci nedostávají složenky najednou. Pořadí záleží na tom, v jakých lokalitách nemovitosti máte. Pokud vlastníte nemovitosti spadající pod vícero finančních úřadů, dostanete složenku do schránky mezi posledními,“ upozornil Jelínek.

Právě dnešní den, 24. května, je posledním, kdy by měly téměř čtyři miliony vlastníků svou složenku obdržet, neboť její splatnost je nastavena na konec května. Co tedy dělat, pokud jste se o předepsané výši daně dosud nedozvěděli? Určitě už na nic nečekejte, pokud se nechcete dostat do křížku se zákonem – míček je na vaší straně.

V první řadě se ujistěte, zda to není z důvodu, že se vás týkala povinnost daňové přiznání podat. Pokud své pochybení odhalíte, kontaktujte ihned správce daně. Jestliže poplatník zvládne přiznání podat, aniž by byl vyzván, není mu u daně z nemovitosti vyměřena pokuta za opoždění. Poté, co uplyne splatnost daně (tedy 30. května – pozn. red.), začíná se vyměřovat úrok z prodlení.

Řešení musíte hledat i v případě, že se vás povinnost daňového přiznání netýkala. Obratem kontaktujte místně příslušné pracoviště finančního úřadu, kde s vámi výměru daně dořeší.

Zatímco její dosavadní výše ani zdaleka nedosahovala průměru zbylých zemí EU, po představení konsolidačního balíčku se mnohým majitelům zatmělo před očima. V průměru na dani zaplatí o 80 procent víc než loni, některým ale stoupla i několikanásobně.

Míra finálního navýšení se odvíjí od takzvaného místního koeficientu. Každá obec se může rozhodnout, zda ponechá daň vypočtenou ze základní sazby, nebo ji změní místním koeficientem v rozpětí 0,5 až 5.

„Do výpočtu daně vstupují příslušné koeficienty, proto se výše daně v jednotlivých městech liší. Oproti loňsku se řadě domácností zvýšila daň dvojnásobně, což vlastníci logicky mohou promítnout do nájemného,“ sdělil naší redakci Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz. V některých případech se však jednalo o zvýšení na troj-, čtyř- i pětinásobek předchozí částky.

Pokud majitel vlastní více nemovitostí v jednom kraji a celková daň nepřesáhne pět tisíc korun, dostane pouze jednu složenku s celkovou částkou. Odlišná situace nastává, pokud se nemovitosti nacházejí v různých krajích, nebo je mu vyměřena daň vyšší než pět tisíc. V takovém případě obdrží složenek více. Daň nad pět tisíc korun je možné rozdělit na dvě části, splatné v květnu a následně listopadu.

V příštích letech se daň bude měnit v závislosti na vývoji inflace, tzv. inflační doložky. Díky ní bude mít vláda možnost každý rok upravovat výši daně podle aktuální inflace, nejvíce však do dvaceti procent.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena