Daňové přiznání připravuje s předstihem 57 % českých firem

Průzkum
Více než polovina organizací – 57 procent – podává daňové přiznání z příjmu právnických osob (DPPO) s předstihem. Vyplývá to z výzkumu, který pro společnost Seyfor, jež se řadí k velkým evropským dodavatelům ICT řešení, zpracovala agentura Mnforce. Ta oslovila více než 250 účetních či majitelů firem, ale i společností zpracovávajících účetnictví pro jiné subjekty.
Podle údajů Finanční správy za rok 2021 jedna organizace v průměru zaplatila na dani z příjmů právnických osob 389 tisíc korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Menší polovina“ (43 %) českých firem nechává přiznání DPPO na poslední chvíli. Nejčastějším důvodem je komplikovanost a časová náročnost přiznání, ale také nedostatek času na straně zpracovatele, příliš mnoho klientů na účetního a nedodržování termínů ze strany klienta.

„Podání daňového přiznání už není časově náročné, a pokud klienti používají kvalitní a ověřené účetní systémy, pak pracnost není a nemůže být důvod k odkladu podání přiznání,“ informoval Tomáš Loukota, výkonný ředitel pro malé podniky společnosti Seyfor. Ta vyvíjí účetní systém Money S3 určený podnikatelům a menším organizacím, či robustní systém Money ERP pro větší organizace.

Daňové přiznání k DPPO se podle tzv. daňového řádu podává nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Při podání elektronickou formou je ovšem lhůta čtyřměsíční, a pokud musí mít daňový subjekt ze zákona účetní závěrku ověřenou auditorem nebo bylo daňové přiznání podáno poradcem, je lhůta šestiměsíční.

Pro většinu organizací, jejichž hospodářský rok je shodný s kalendářním rokem, tak letos pro podání daňového přiznání za rok 2022 platí tři termíny: Pondělí 3. dubna 2023 pro fyzické podání, úterý 2. května 2023 pro elektronické podání a pondělí 3. července 2023 pro podání s poradcem či auditem.

V roce 2022 došlo k historicky prvnímu poklesu počtu daňových přiznání k DPPO za rok 2021 (bylo jich 559 641, pozn. red.). Oproti přiznáním za rok 2020 jich ubylo téměř 22 tisíc a jejich počet se tak dostal na úroveň roku 2017 (tehdy jich bylo 558 797). Vyplývá to ze statistik Generálního finančního ředitelství Ministerstva financí ČR.

V průměru zaplatila jedna organizace podle souhrnných údajů Finanční správy z DPPO za rok 2021 částku 389 tisíc korun. Nižší částku odvádí zhruba 520 tisíc subjektů, naopak vyšší daň jich zaplatí přes 40 tisíc. První polovinu vybrané daně z příjmů právnických osob zaplatilo 559 tisíc subjektů, druhou polovinu pak už jen 701 subjektů. Šestice největších firem zaplatila na dani z příjmu za rok 2021 v průměru tři miliardy korun.

Zdroj grafů: Seyfor

PSALI JSME:
Složitější systém korporátních daní mají pouze Italové, Řekové a Chorvati

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.