Složitější systém korporátních daní mají pouze Italové, Řekové a Chorvati

Český daňový systém je jedním z nejsložitějších v Evropské unii. Vyplynulo to ze společného výzkumného projektu poradenské společnosti BDO a univerzit z německého Paderbornu a Mnichova, do něhož byly zahrnuty země z celého světa.
V celosvětovém žebříčku sestaveném na základě Indexu daňové složitosti se Česká republika umístila na 85. místě. Foto: Pixabay

V globálním měřítku Česká republika obsadila 85 příčku ze 143 analyzovaných zemí. V rámci EU zaznamenaly horší výsledek pouze Itálie, Řecko a nejmladší člen Chorvatsko.  Odborníci ze společnosti BDO upozorňují na to, že ČR dosáhla v oblasti přijímání nových daňových předpisů úplně nejhoršího výsledku z evropské osmadvacítky a že k nejhorším se zařadila také z hlediska investičních pobídek. Složitý daňový systém ale podle zúčastněných odborníků není významným důvodem pro přesun podnikatelských aktivit.

Vědečtí pracovníci Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově a Universität Paderborn ve spolupráci s BDO a dalšími daňovými odborníky provedli průzkum mezi 1 000 respondenty z celého světa. Výsledný Tax Complexity Index (Index daňové složitosti) měří prostřednictvím dvaceti kritérií složitost systému daně z příjmů právnických osob v jednotlivých zemích z pohledu mezinárodních korporací.

Horší než Botswana či Bangladéš

V celosvětovém žebříčku sestaveném na základě Indexu daňové složitosti se Česká republika umístila na 85. místě. Lepší umístění zaznamenala nejen většina evropských zemí včetně celé Visegrádské skupiny, ale také Rusko či rozvojové země jako africká Botswana či jihoasijský Bangladéš.

„Výzkum se zaměřil na vnímání složitosti daně z příjmu právnických osob, a to z perspektivy daňových poradců ze 143 zemí světa. Výsledky projektu potvrzují, že systém daní v ČR patří ve světovém měřítku spíše k těm složitějším,“ poukazuje na umístění v deváté desítce Dana Trezziová, partnerka poradenské společnosti BDO. Nejpřívětivější systém daně z příjmů má pro právnické osoby Jersey, závislé území britské koruny, následované středoamerickou Nikaraguou a ostrovem Mauricius.

Složitost korporátních daní roste

„Výzkum potvrdil, že by zjednodušení daňového systému mělo být jednou z priorit ministerstva financí,“ říká Trezziová, která byla do roku 2007 náměstkyní na resortu financí. Přijímání daňové legislativy v České republice je podle ní nejsložitější z celé EU. „Složitější systém daní z příjmů právnických osob mají pouze Italové, Řekové a Chorvati,“ dodává.

Zajímavý je podle Trezziové výsledek Irska, které je mnohými považováno za daňový ráj pro korporace. V Indexu daňové složitosti nicméně skončilo v evropském měřítku na šestém místě, celosvětově na osmnáctém. „Výzkum nehodnotil výši daňového zatížení právnických osob, ale například daňový legislativní proces, složitost průběhu podání daňových přiznání a mnoho dalších kritérií,“ vysvětluje Trezziová.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB