
Za celé poslední čtvrtletí loňského roku průmyslová produkce v eurozóně mezičtvrtletně klesla o 0,5 procenta. Mezičtvrtletně se tak snižovala již sedmý kvartál v řadě. Výroba aut v posledním loňském kvartále klesla mezičtvrtletně o šest procent.
Slabý vývoj průmyslových zakázek a předstihových indikátorů přitom na obrat situace k lepšímu neukazují. Je tak pravděpodobné, že pokles evropské průmyslové produkce bude v dalších měsících pokračovat a brzdit růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny, který by měla letos táhnout zejména spotřeba domácností.
Ceny průmyslových výrobců z USA za leden potvrdily přetrvávající odolnost tamních inflačních tlaků. Meziměsíčně průmyslové ceny vzrostly o 0,4 procenta, zatímco konsensus očekával růst o 0,3 procenta. Jádrový ukazatel se ovšem vyvíjel v souladu s očekáváními, když dosáhl 0,3 procenta meziměsíčně.
Výrazně směrem vzhůru byly zároveň revidovány údaje za prosinec, a to u celkového ukazatele PPI z původních 0,2 na 0,5 procenta a u toho jádrového z 0,0 na 0,4 procenta. Důvodem byly revize sezonních faktorů. Počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden klesly z 220 na 213 tisíc a skončily tedy nepatrně pod konsensem trhu (216 tis.).
Pokračující robustnost amerického trhu práce, která se promítá ve svižném růstu tamních spotřebitelských výdajů, je významným zdrojem přetrvávajících tlaků na růst cen v USA. Finanční trhy tak pro letošní rok nyní zaceňují pouze jedno jediné snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, ke kterému by měl Fed, americká centrální banka, podle současných cen přistoupit až v říjnu.
Hlavní měnový pár, stejně tak i kurzy středoevropských měn ve čtvrtek doznaly jen malých změn. Americký dolar během evropského obchodování mírně sílil, k jeho konci však došlo ke korekci. Nakonec tak vůči euru zůstal poblíž ranních otevíracích úrovní. Téměř beze změny se oproti euru obchodovala i česká koruna a maďarský forint.
Tuzemskou měnu nikterak neovlivnil ani prosincový výsledek běžného účtu platební bilance. Polský zlotý ve čtvrtek vůči euru oslabil o zhruba 0,2-0,3 procenta. Důvodem byl pravděpodobně slabší růst tamní ekonomiky za loňské čtvrté čtvrtletí. Ten sice dosáhl silných 1,3 procenta mezikvartálně a 3,2 procenta meziročně, i tak ale v obou případech o desetinu zaostal za odhady.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com