Americké inflaci se dolů nechce

Lednová inflace ve Spojených státech překvapila směrem nahoru. V meziročním vyjádření růst spotřebitelských cen dosáhl rovných tří procent, zatímco se čekala stagnace na prosincových 2,9 procenta meziročně.
V meziročním vyjádření růst spotřebitelských cen ve Spojených státech dosáhl rovných tří procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com
V meziročním vyjádření růst spotřebitelských cen ve Spojených státech dosáhl rovných tří procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výraznou perzistenci vykázala jádrová inflace, která se zvýšila na 3,3 procenta meziročně (oček. 3,1 % y/y, pozn. aut.) a v anualizovaném meziměsíčním vyjádření dosáhla 5,5 procenta, čímž vyrovnala nejvyšší hodnotu od dubna 2023. Trhy reagovaly zmírněním očekávaného uvolnění měnové politiky Fedu (centrální banka USA, pozn. red.).

Dolarový peněžní trh aktuálně počítá v letošním roce pouze s jedním snížením úrokových sazeb o 25 bazických bodů, a to pravděpodobně až ve čtvrtém čtvrtletí. Americký dolar s podporou rostoucích dolarových výnosů posílil o 0,2 procenta na 1,034 USD/EUR. Měny středoevropského regionu odpoledne v páru s eurem zhruba stagnovaly.

Tuzemská lednová inflace byla potvrzena na 2,8 procenta meziročně, tedy na úrovni předběžného odhadu Českého statistického úřadu. Česká národní banka naproti tomu pro leden očekávala 2,5 procenta. K odchylce od prognózy centrální banky přispěly hlavně vyšší ceny potravin a v menší míře i regulované ceny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena