Stále mnoho Čechů je v posledních letech zaskočeno tím, že po smrti manžela či manželky, případně druha či družky, by se automaticky měli o dědictví dělit s někým, s jehož nároky vůbec nepočítali. Důvodem takových nepříjemných situací bývá zpravidla nesepsání závěti a neznalost zákonné dědické posloupnosti podle nového občanského zákoníku.

Podle výsledků ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI), se však situace v tomto ohledu zlepšuje. Svou finanční situaci zamýšlí řešit mimo jiné sepsáním závěti 57 % lidí, zbývajících 43 % o této možnosti zatím neuvažuje.
Velmi často se tíživá situace, do níž se lidé dostanou po smrti manžela nebo partnera, týká i bytů či domů, ve kterých žijí. Často zmiňovaný model je, když se bezdětní manželé rozejdou a aniž by se rozvedli, manžel si najde partnerku. A pokud zemře, pozůstalá manželka se nestačí divit, že podle výsledku dědického řízení se musí dělit s novou partnerkou.
Důvodem bylo, že zesnulý manžel po sobě nezanechal závět a klíčem k dělení jeho majetku se stala zákonná dědická posloupnost podle tříd dědiců, které jsou uvedené v občanském zákoníku (§ 1633 a následující).
V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manželka, a to každý stejným dílem. Pokud však manželé neměli děti, vztahuje se na manželku druhá třída dědické posloupnosti, ve které dědí manžel/manželka, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří s ním žili nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o jejich společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
V případě druhé třídy dědiců musí manželka dědit nejméně polovinu pozůstalosti, ostatní část připadne na osoby přicházející v úvahu. Neměl-li manžel v době své smrti již rodiče a vedle ženy, se kterou žil, neměl další osobu odkázanou na jeho výživu, musí pozůstalá manželka podle zákona dědit společně s ženou, se kterou její manžel za uvedených podmínek před svojí smrtí žil.
Pokud si lidé své finanční záležitosti neuspořádají formou závěti, může se stát, že při vyřizování pozůstalosti podle zákonné dědické posloupnosti dojde i k nezamýšlenému přerozdělení majetku či poškození některých pozůstalých.
V říjnové anketě na portále Novinky.cz se 57,5 % respondentů vyjádřilo, že se sepsáním závěti nepočítají. Dalších 29 % ji sepsanou nemá, ale uvažuje o tom. A více než 13 % respondentů už závěť má.
Z vlastní zkušenosti vím, kolik zlé krve přinese dědické řízení, i pokud závěť existuje, natož bez ní…