
Nejenže by tím dala Bílému domu najevo, že dokáže obchodní válku přetavit ve finanční, ale navíc by podpořila dedolarizaci globální ekonomiky, která v jisté míře dlouhodobě zvolna probíhá. Jakou hrozbu tedy pro americké vládní dluhopisy a dolar představuje to, že se Čína kompletně zbaví dolarových devizových rezerv, kde má nakoupeny dluhopisy za více než 760 miliard dolarů?
Příklad Ruska z let 2013 až 2019, které během tohoto období vyprodalo dluhopisy za více než 180 miliard dolarů, a tím jejich podíl v rezervách stlačilo na nulu, ukazuje na to, že se lze relativně rychle zbavit poměrně značné částky dolarových devizových rezerv.
Nad tímto příkladem lze zároveň učinit dva závěry – za prvé, Rusko bylo schopno odclonit prakticky polovinu svých devizových rezerv (které zůstaly na úrovni cca 400 mld. dolarů, pozn. aut.) od dolaru do jiných aktiv – primárně do zlata (jehož cena i díky tomu rostla).
Za druhé, trh s americkými vládními dluhopisy „ruský výprodej“ téměř nezaznamenal. Bylo to mimo jiné i proto, že tím hlavním investorem do amerického vládního dluhu byla americká centrální banka, Fed, která držela rozhodující podíl amerického vládního dluhu (prakticky třetinu) a byla kdykoliv ochotna tento podíl výrazně navýšit (jak se ukázalo během covidu).
Tím se obloukem dostáváme k Číně a potenciální finanční hrozbě, že se bude agresivně zbavovat amerických vládních dluhopisů. Prakticky vzato – pokud by tato situace měla generovat pnutí na tomto klíčovém trhu (čti problémy americkému finančnímu systému), tak pro Fed není žádný problém vstoupit na trh a díru po Číně svými nákupy zacelit.
Z pohledu bilance (celková aktiva Fedu činí 6 727 mld. dolaru) by nákup dluhopisů za 760 nebyla nijak zničující suma. Nicméně je jasné, že tento krok by byl v jasné kolizi s jinými (monetárními) cíli americké centrální banky, kdy restrikce by se ze dne na den proměnila v expanzi.
Nestalo by se tak ani poprvé, ani naposled, ale je v celku jasné, že vynucenou záchranou operaci na stabilizaci trhu s americkými vládními dluhopisy by odnesl kurz dolaru.
Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)