Detoxic, nový podvod na českém internetu

Detoxic, „zázračný lék“ proti parazitům, konečně dorazil i do Česka. A můžete si jej koupit s 50% slevou jen za 1300 Kč. Ale neradujte se předčasně! Detoxic není lék, přestože to o něm jeho promotéři tvrdí. A není překvapivé, že to není poslední lež o tomto „léku“, který v nabídce žádné tuzemské lékárny nenajdete.
Detoxic není lék, přestože to o něm jeho promotéři tvrdí. A není překvapivé, že to není poslední lež o tomto „léku“, který v nabídce žádné tuzemské lékárny nenajdete. Foto: Reprofoto

MUDr. Michael Petr má být podle stránky nazvané Český lékařský blog, která běží na řadě internetových adres, předsedou Národního institutu parazitických onemocnění, měl vydat více než 60 studií o molekulární parazitologii a má mít 21 let zkušeností. Jenže. V tuzemsku žádný institut toho jména neexistuje a MUDr. Petr je podle fotografie ve skutečnosti profesor Didier Pitter z nemocnice ženevské univerzity, s nímž v roce 2011 přinesl rozhovor web Dailymotion.com.

Stránky údajného Českého lékařského blogu ale přinášejí rozhovor s neexistujícím doktorem Petrem, předsedou neexistujícího Národního institutu parazitických onemocnění

Stránky údajného Českého lékařského blogu ale přinášejí rozhovor s neexistujícím doktorem Petrem, předsedou neexistujícího Národního institutu parazitických onemocnění, který horuje pro „lék“ Detoxic a v textu „rozhovoru“ několikrát odkazuje na web http://cz.detoxic.net, kde lze zakoupit přípravek, který se skládá z „unikátní směsi řebříčku, zeměžluče a hřebíčku“.

„Co se týče léků, máme tu několik problémů. Až do teď existuje pouze jediné řešení, které umožňuje zbavit se parazitů. Tento lék proti parazitům se jmenuje Detoxic. Vyvinuli ho moji kolegové na Institutu parazitologie ve spolupráci s mezinárodním týmem vědců. Testovaly se zhruba dva tucty různých léků proti parazitům, ale … pouze Detoxic je skutečně efektivní,“ tvrdí marketéry vymyšlený doktor Petr.

DETOXIC NENÍ V ŽÁDNÉ DATABÁZI LÉKŮ

Ano, máme tu několik problémů, a není jich málo. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv nemá ve své databázi léků žádný, který by se jmenoval „Detoxic“. A jako potravinový doplněk redakce našeho portálu nenalezla Detoxic ani na webu Státního zdravotního ústavu. Detoxic zatím nefiguruje ani na seznamu rizikových webových stránek výrobků, který provozuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Přesto je Detoxic nabízen uživatelům českého internetu, a to formou, která by měla zajímat příslušné orgány. Např. počínaje Policií České republiky kvůli zřejmému podvodu a ukradené identitě profesora Pittera ze Švýcarska. Mimochodem, dalším podvodem jsou údajné facebookové příspěvky v diskusi pod „rozhovorem“.

NEVÍTE, KOMU PLATÍTE

http://cz.detoxic.net/
http://cz.detoxic.net/

Detoxic se dá zakoupit pouze prostřednictvím webového formuláře, kde uvedete své jméno, příjmení a telefonní číslo. Nevíte, komu sdělujete své osobní údaje (pozn. red. – neměl by se to zajímat Úřad na ochranu osobních údajů?) a při platbě dobírkou nezjistíte, komu jste vlastně zaplatili. Nemluvě o možnosti reklamace, na webu cz.detoxic.net totiž nejsou uvedeny žádné údaje o prodejci.

Evropské spotřebitelské centrum v této souvislosti varuje: „Kdo nenabízí existující kontaktní adresu, není důvěryhodný.“ Podle České obchodní inspekce (ČOI) mnoho spotřebitelů stále přichází o své peníze proto, že nakupují v e-shopech, které neuvádějí žádné kontaktní údaje ani podmínky nákupu. „Přitom jde o základní znak podvodu nebo neférových obchodníků, kteří zaplacené zboží buď nepošlou vůbec, nebo v nízké kvalitě,“ tvrdí ČOI.

INDIKÁTORY DŮVĚRYHODNOSTI

Průměrná výše online nákupu na internetu, které uskutečňují obyvatelé Evropské unie, je 100 až 500 eur. Z průzkumů současně vyplývá, že nejméně tři procenta lidí se přitom staly obětí podvodu. Evropské spotřebitelské centrum upozorňuje, že je vhodné všímat si toho, jak se prodejce prezentuje, než mu pošleme své peníze.

Indikátorem důvěryhodnosti mohou být i možnosti platby. Mezi spolehlivé se podle centra počítají platby kartou na zabezpečených platebních bránách nebo přes systémy elektronických peněženek.

Na propagaci „léku“ Detoxic se prostřednictvím reklamní sítě adnow podílí například portál Ordinace.cz

Smutné je, že na propagaci „léku“ Detoxic se prostřednictvím reklamní sítě adnow podílí například portál Ordinace.cz, jehož partnerem jsou mj. největší světový výrobce homeopatických přípravků, firma Boiron, výrobce zdravotních matrací Magniflex, nestátní zdravotnické zařízení Klinika sportovní medicíny nebo web Lékárna.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB