Dlouhodobé tržní výhledy v novém kontextu

Napětí v globálním obchodě zůstává jedním z hlavních faktorů, které mohou ovlivnit vývoj světové ekonomiky v příštích měsících. Spojené státy zavedly bezprecedentní cla a jen výjimečně přistupují k jejich dočasnému pozastavení, což zvyšuje tlak na podniky i tvůrce hospodářské politiky.
Zlato si dlouhodobě udržuje důvěru investorů jako stabilní prvek v portfoliu, a to nejen kvůli obavám z inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Zlato si dlouhodobě udržuje důvěru investorů jako stabilní prvek v portfoliu, a to nejen kvůli obavám z inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V takto nejistém prostředí se stále hůře vytvářejí střednědobé scénáře. Tato kombinace nejistoty, obchodních bariér a fiskálních otázek výrazně ztěžuje jakékoli odhady dalšího vývoje, zejména v USA. Zpomalení americké ekonomiky by tak mohlo být výraznější, než se původně čekalo, přičemž inflační tlaky zůstávají zvýšené.

To vytváří nelehkou situaci pro americkou centrální banku, Fed, která se bude pravděpodobně snažit balancovat mezi slabším růstem a stále přítomným tlakem na ceny. Zatímco USA řeší dilema mezi růstem a inflací, Evropská centrální banka má při příznivém inflačním výhledu prostor pro snižování sazeb a Čína chystá další stimulační opatření zaměřená na domácí spotřebu.

Dopady obchodních bariér se však neomezují jen na největší ekonomiky. Na rozvíjejících se trzích se projevují různě – podle míry jejich napojení na globální řetězce. Nejcitelnější zásah by mohly pocítit asijské země s vysokou exportní závislostí na Spojených státech, například Vietnam, Kambodža nebo Čína.

Naproti tomu státy s robustní domácí poptávkou (Indie, Filipíny) by mohly být méně zranitelné. Ve střední a východní Evropě zůstává situace smíšená, země silně napojené na německý automobilový průmysl, jako Maďarsko nebo Česká republika, by mohly být citlivější než například Polsko či Rumunsko.

Některé regiony čelí silnému tlaku na vývoz, jiné těží ze své vnitřní poptávky nebo pružnějších vazeb. Právě v této diverzitě by mohla být jejich síla. Jedním z aktiv, které by mohlo v tomto prostředí získávat na důležitosti, je zlato.

Dlouhodobě si udržuje důvěru investorů jako stabilní prvek v portfoliu, a to nejen kvůli obavám z inflace, ale i kvůli rostoucím veřejným deficitům, geopolitickému napětí nebo slábnoucí důvěře v některé měny. Řada centrálních bank proto zvažuje posílení svých zlatých rezerv, a to i v rámci snahy o snížení závislosti na dolaru.

Autorka je vedoucí strategie pro rozvíjející se trhy Amundi Investment Institute
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek