Dlužník jako dlužník. Týká se to seniorů stejně jako páťáků

Žijeme v systému, v němž je člověk starší 18 let automaticky svéprávný. A nemusí k tomu dělat žádné zkoušky. Problémy se ale zrcadlí u nejstarší generace. Platí na ně totiž stejný metr jako na všechny ostatní. Zpravidla totiž bez ohledu na věk v zásadě nepřicházejí o svéprávnost, nevědomě se ale dopouštějí úkonů, které pro ně mají katastrofické následky.
Bankovní společnosti, které lákají na kreditní karty, vědí, že ne všichni dlužníci uhradí své závazky včas: Pixabay

Neplatit za půjčku je jako sen. Stačí k tomu kreditní karta, která nezřídka nabízí tzv. bezúročné období. Ale kreditka je nástrojem pro finančně gramotné. Bez znalosti několika pravidel se může změnit v počátek dluhové pasti. Mezi kreditní a debetní kartou se dá dnes navíc těžko rozlišovat. Bankovní společnosti, které věrnostními programy lákají na kreditní karty, vědí, že ne všichni dlužníci uhradí své závazky včas. Za sníženou orientaci v moderním světě, neschopností rozlišovat a vyhodnotit rizika spojená s nákupem zboží či finančních služeb u seniorů často stojí stáří, ale také rodinní příslušníci.

Z poznatků společnosti M.B.A. Finance, která zajišťuje pro finanční instituce správu jejich pohledávek, totiž vyplývá, že kartu často užívá někdo z jejich blízkých. Nahrává tomu i fakt, že senioři o svých dluzích nevědí a více než třetina dokonce ani neví, že nějakou kreditní kartu má.

„Banky tak trošku očekávají, že si lidé nebudou pamatovat, kdy a za co mají zaplatit. Svoji službu samozřejmě poskytují hlavně kvůli tomu, aby si mohly účtovat extrémně vysoké úroky často vyšší než dvacet procent,“ řekl pro FAEI.cz hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Jen málo z nich funkcím debetní nebo kreditní karty rozumí, natož aby je uměli výhodně používat. „Ve chvíli, kdy mají lidé na debetních kartách otevřený kontokorent, pak vlastně debetní karta po vyčerpání vlastního zůstatku funguje podobně jako kreditní karta. Člověk se tak může dál zadlužovat,“ uvedl Křeček.

PSALI JSME:
Sedm základních pravidel finančního plánování

Desítky tisíc exekucí

Předlužení senioři jsou ohroženou skupinou. „Exekuce kategorizované podle věku mohou samozřejmě napovědět. Můžeme ale předpokládat, že ti senioři, kteří mají problém se splácením, tak mohou mít i exekuce. Korelace se dá očekávat,“ řekl Křeček.

Zastoupení dříve narozených mezi neplatiči je sice nízké, ale za poslední roky se meziročně mírně zvedá. Nyní podle dat České správy sociálního zabezpečení je exekuce uvalena na téměř 53 tisíc starobních důchodů.

PSALI JSME:
Češi se propadají do stále hlubšího předlužení. Tři a více exekucí má skoro půl milionů lidí

I páťáci by v dluzích měli mít jasno

Ministerstvo financí stanovilo ve Standardu finanční gramotnosti cílovou úroveň finanční znalosti a dovednosti pro žáky základních a středních škol. Žáci na prvním stupni by tak měli objasnit vznik dluhů a nutnost jejich placení, rozumět rizikům půjček a vysvětlit, v jakém případě je vhodné si půjčit. Na druhém stupni by měli žáci umět porovnávat výhodnost úvěrů a rozhodnout se pro výhodnost, či nevýhodnost půjčky. Rovněž by měli umět posoudit schopnost splácet a vysvětlit příčiny a důsledky nesplácení dluhu.

Studenti středních škol by pak podle Standardu měli znát způsoby stanovení úrokových sazeb a využití RPSN, vybrat nejvhodnější úvěr a na příkladu posoudit úvěruschopnost a možnost zajištění úvěru, včetně důsledků nesplácení i řešení situace předlužení.

PSALI JSME:
„Lichváři si budou mnout ruce,“ říká prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jak inflace zamává s nemovitostmi?

Podnikoví manažeři si teď často stěžují: V médiích se málo píše o prudkém zdražování, jemuž čelíme. Odpověď je nasnadě. Dokud se růst cen materiálů, od dřeva přes plasty po ocel, kromě výrobních cen nepromítne také …

Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec?

Rodiny s více dětmi stále čekají, jak dopadne finální podoba legislativy, která zvyšuje daňové zvýhodnění. Čistá mzda by se měla zvýšit rodinám se dvěma a více dětmi. Původní sněmovní návrh počítal s účinností od 1. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru