
Cena ropy Brent se v průběhu týdne na okamžik dostala nad úroveň 63 dolarů za barel. Následně se k této hranici několikrát přiblížila, ale již ji nepřekonala. Aktuálně se barel ropy Brent obchoduje za 62 dolarů, což je o trochu méně než před týdnem. Vývoj na trhu s ropou by v tuto chvíli neměl mít výrazný vliv na koncové ceny u čerpacích stanic v České republice.
Zatímco od konce září do začátku listopadu kurz koruny vůči dolaru výrazně posílil, od 4. listopadu má tendenci oslabovat. V průběhu uplynulého týdne se dolar opět přehoupnul přes hranici 23 korun a nyní se obchoduje dokonce v kurzu 23,25 CZK/USD. Oslabování koruny vůči dolaru by do budoucna mohlo vést ke zdražování pohonných hmot, protože navyšuje korunovou cenu ropy.
Plánuje se proměna struktury dodavatelů ropy pro Indii a Čínu. Indický ministr pro ropu a zemní plyn Dharmendra Pradhan řekl, že Indie je nově otevřena k dovozu ropy z Ruska. V současnosti je Indie třetím největším dovozcem ropy na světě, přičemž přibližně 60 procent své spotřeby dováží z Blízkého východu. Změnu v dodávkách ropy plánuje i Čína, která by již v příštím roce mohla zvýšit dovoz ropy z Kuvajtu na více než 600 tisíc barelů denně. Kuvajt dosahuje celkové produkce ropy na úrovni 2,65 milionu barelů denně.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)