Pod titulkem „Zvyšujeme úroky, sjednocujeme podmínky“ rozeslala Air Bank svým klientům oznámení, že od září fakticky sníží úročení na spořicích účtech. Klienti na chatu na to okamžitě reagovali. Devět z deseti reakcí lze charakterizovat tímto příspěvkem ze serveru ekonomického deníku E15: „S tím omezením úročení do milionu to je podraz, zvýšit úrok u čtvrtiny a snížit u zbytku výsměch.“ Nebo: „Do konce srpna mám 1,1 % u vkladu do 1 milionu a výš 0,5 %. Od září mám 1,1 % u vkladu do 250 tisíc a nad 250 tisíc 0,5 %. Tomu říká Air Bank zvedání úroků...,“ píše jiný klient banky.

Průkopníci bankovnictví bez poplatků to v Česku nemají snadné. Ztráty banky Zuno, Air Bank i Equa bank se v prvních dvou letech pohybovaly ve stovkách milionů. Například za rok 2012 odepsala Equa bank 443 milionů. Air Bank dva roky po sobě umořila 320 milionů, vysoké ztráty dokonce přiměly Zuno k úvahám o odchodu z České republiky.
Získat nové klienty s vidinou vysokého úročení nebylo až tak obtížné. U Air Bank zakládali 100 tisíc běžných účtů každý rok a lidé tam za prvních dva a čtvrt roku přesunuli přes 40 miliard úspor. „Kdyby si lidé u nás ukládali úspory takovým tempem, docela obtížně bychom hledali příležitosti, jak peníze na trhu dobře zhodnotit a vydělat na vysoké úroky, které chceme dál poskytovat,“ přiznal otevřeně mluvčí Air Bank Vladimír Komjati.
Původní úrok spořicích účtů 2,5 % do milionu korun zhubnul na 1,1 % a nyní zeštíhlovací kůra pokračuje snížením výše takto úročené částky z milionu na 250 tisíc korun. Banka ale nemůže riskovat masový odliv klientů, a tak při pěti platbách kartou nabízí u této sumy úrok 1,5 % a jediným skutečným navýšením je tak úročení běžného účtu do sta tisíc korun rovněž ve výši 1,5 %. „Tato zpráva může být dobrá i špatná,“ konstatoval mluvčí Komjati.
(při pěti platbách kartou za měsíc)
Produkt nyní od září
Běžný účet do 100 tis. 1,1 % 1,5 %
Spořicí účet do 250 tis. 1,1 % 1,5 %
Spořicí účet do 1 mil. 1,1 % 0,8 %
Spořicí účet nad 1 mil. 0,5 % 0,8 %
Loni v únoru kvůli snaze neztratit klienty učinila banka podivný nesystémový krok, když novým klientům nabídla podstatně nižší úrokové sazby na spořicích účtech než původním. U těchto „starých“ klientů, kteří bance pomohli s rozjezdem, půjde nyní v řadě případů o výrazné zhoršení podmínek. Několik příkladů:
A) Starý klient se stropem 1 mil. Kč a neplatící kartou na změně nevydělá nikdy. Při jakýchkoli úložkách nad 250 tis. Kč naopak docela výrazně prodělá: při vkladu 500 tis. Kč je roční úrok (před zdaněním) o přibližně 1500 Kč nižší; při úložce 750 tis. Kč o asi 3000 Kč nižší; při úložce 1 mil. Kč a výš o zhruba 4500 Kč nižší.
B) Starý klient se stropem 1 mil. Kč a platící kartou to jednoznačné nemá: při úložce do asi 583 tis. na změně vydělá – maximálně však 1000 Kč při úložce 250 tis.; při úložkách mezi 583 tis. a 1,417 mil. Kč na změně prodělá – nejvíc 1250 Kč, bude-li mít na účtu 1 mil. Kč; při úložkách nad 1,417 mil. Kč na změně opět vydělá – čím vyšší úložka, tím víc – např. při úložce 2 mil. Kč kolem 1750 Kč.
Air Bank tak zcela viditelně chce ještě víc zpomalit příliv dalších peněz, protože úvěrové uplatnění nachází jen asi pro čtvrtinu z několika desítek miliard vkladů. Jejich skladování u ČNB nevynáší nic, státní dluhopisy také nejsou báječný kšeft. I když se nové banky snaží povzbudit touhu obyvatelstva po půjčkách vcelku sympatickým refinancováním úvěrů či hypoték a Air Bank navíc přitahuje nevídaným úročením na běžném účtu, přimět české konzervativní publikum k potlesku bude ještě pěkná fuška.