Dobrá zpráva o Češích: O své blízké jsme v případě potřeby připraveni starat se více, než bývá v Evropě zvykem

Podle současných odborných propočtů se čtvrtý dospělý do věku 80 let stane závislým na pomoci druhých. Jak jsou Češi na své stáří připraveni, zjišťovala během letošního léta v reprezentativním průzkumu NN Životní pojišťovna. Podle něj si 70 procent respondentů uvědomuje, že se o sebe budou v případě potřeby muset postarat sami.
O své blízké jsme v případě potřeby připraveni starat se více, než bývá v Evropě zvykem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Při srovnání s podobným průzkumem, který pojišťovna udělala před čtyřmi lety, se prý pohled Čechů změnil i v oblasti péče, kterou očekávají, když se o sebe nebo své blízké nedokáží postarat sami, uvedla pojišťovna. V rámci průzkumu se navíc ukázalo, že většina lidí si ani neuvědomuje, jak nákladná může být péče o člověka, který se o sebe nedokáže sám postarat.

„V mírnější variantě, kdy člověk zůstává v domácím prostředí, ale potřebuje asistenci, může jít asi o deset až dvacet tisíc měsíčně. Pokud je nezbytná celodenní péče ve specializovaném zařízení, může to vyjít na dvojnásobek,“ říká produktový ředitel pojišťovny Michal Korejs s tím, že příspěvek od státu odstupňovaný podle stupně nesoběstačnosti od 880 Kč do 13 200 Kč tak ideální potřebnou péči často pokrýt nedokáže.

Dobrou zprávou o Češích nicméně je, že jsme připraveni starat se o své blízké v případě potřeby více, než bývá zvykem v západní Evropě. Polovina z nich se v průzkumu NN nechala slyšet, že se plánuje starat o své rodiče v případě jejich nesoběstačnosti pravidelně. A další pětina je odhodlána pomáhat jim alespoň občas. Žádnou pomoc neplánuje poskytnout jen jeden z deseti Čechů.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek