Nestaráte se o rodiče? Porušujete zákon

Poradna
Co jsou to alimenty a kdy nastává vyživovací povinnost? Většina lidí si tyto výdaje spojí s rozvodem a péčí o nezletilé děti, kdy jeden z rodičů pravidelně přispívá finanční částkou stanovenou soudem. Ale to zdaleka není všechno, protože vyživovací povinnost mají i budoucí rodiče už před narozením dítěte, děti ke svým rodičům a rozvedení manželé k bývalým partnerům.
Podle občanského zákoníku se dítě musí postarat o své rodiče, pokud nejsou schopni se o sebe postarat sami. To obecně znamená, že jejich důchod je tak nízký, že nestačí k pokrytí základních potřeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kdy se v rámci povinností mezi rodiči a dětmi karta obrací? Když je dítě zletilé, schopné o sebe postarat, ukončí studia nebo si vydělává v zaměstnání. To jsou mezníky, kdy končí vyživovací povinnost rodiče vůči jeho dítěti. A pak se až do konce jejich života musí starat dítě o své nezabezpečené rodiče, případně prarodiče.

Jinak rodičům i prarodičům

Ukládá to mu to nejen slušnost, ale také legislativa. Podle občanského zákoníku (§ 915) se dítě musí postarat o své rodiče, pokud nejsou schopni se o sebe postarat sami. To obecně znamená, že jejich důchod je tak nízký, že nestačí k pokrytí základních potřeb. V případě, že vyživovací povinnost je uplatňována vůči prarodičům, jde už pouze o povinnou výživu.

Co konkrétně obnáší zajištění základních životních potřeb? Jde v podstatě o standard, který si minimálně dopřávají samy děti v jídle, bydlení, ošacení, návštěvě kulturních zařízení, a dokonce i dovolených. Pokud rodiče o tyto požitky projeví zájem.

Na druhou stranu však neznamená, že by si rodiče mohli soudně nárokovat luxus, jde o zajištění důstojného života, který by však měl být automaticky zajištěný odpovědností a slušností mezi generacemi. Někdy ale rodiče své děti o pomoc nepožádají, protože se jednak stydí, a navíc se obávají narušení vztahů v rodině.

Lze se výživnému vyhnout?

O rodiče či prarodiče se musejí postarat všechny děti. Nikoli však rovným dílem, ale podle svých schopností a možností. Když se na odpovídajícím poměru nedomluví, konkrétní výši příspěvku pro každého z potomků určí soud.

Kdy se potomci mohou této povinnosti vyhnout? Především v okamžiku, kdy ji žádá rodič, který se sám o děti nestaral, týral je a podobně. Pak by totiž bylo výživné v rozporu s dobrými mravy. Stejně tak nemá nárok na podporu od potomka rodič, který si jako nezaměstnaný nehledá práci, protože tam je předpoklad, že je schopen si pomoci sám.

Děti jsou však ve vyživovací péči až ti druzí v řadě. Ze zákona se musí především o svého partnera postarat manžel a manželka, přičemž vyživovací povinnost mezi manžely ani zdaleka nekončí rozvodem.

PSALI JSME:
Zálohované výživné umocní morální hazard a zvýší podíl neplatičů

Opora v manželství i poté

Občanský zákoník stanoví, že si manželé mají být vzájemnou oporou, a to i po rozvodu, kdy by měli být stejně zaopatřeni po sociální i kulturní stránce. S tím souvisí i povinnost přispívat během manželství na chod domácnosti, přičemž není stanoveno, že by větší důležitost měl finanční příspěvek, než celodenní péče o malé dítě. Z hlediska zákona je tedy mylná námitka, že manžel dlouhá léta živil nejen své děti, ale i manželku, která byla na mateřské dovolené nebo v domácnosti.

Rozvedenému partnerovi vzniká nárok na výživné, pokud se není sám schopen živit a příčiny tohoto stavu se objevily už v době trvání manželství. Projevuje se zde zásada ochrany slabší strany.

Jen existenční potřeby

Když se bývalí manželé na výživném nedohodnou, jeho výši určí soud tak, aby byly pokryty existenční potřeby vyživovaného partnera. Nikoli nutně zachována životní úroveň, jak to známe např. z amerického práva. Případně se mohou partneři domluvit na jednorázovém odstupném, pak nárok na výživné zaniká, či jiném majetkovém vypořádání.

Nárok na výživné nemá ten z exmanželů, který se vůči druhému dopouštěl prokázaného domácího násilí, i když by jinak podmínky na přiznání výživného splňoval.

PSALI JSME:
Předběžné opatření slouží nejen k zajištění výživného

Peníze i pro budoucí matku

Výživné neprovdané matky je příkladem, že povinnost finanční podpory se netýká jen dětí, manželů nebo rodičů. Neprovdaná matka se po narození dítěte může po jeho otci domáhat výživného pro ně, ale i pro sebe. A to až do završení dvou let věku dítěte. O této podpoře rozhoduje soud a může jí určit ve formě měsíčních splátek nebo, na rozdíl od výživného na dítě, jednorázového odbytného.

Kromě výživného má neprovdaná matka nárok žádat i příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Mezi tyto náklady lze zařadit např. pořízení léků a těhotenského oblečení nebo pobyt v nemocnici.

Až do určení otcovství

Někdy se uplatnění těchto nároků může zdržet, protože druhá strana je odmítá uznat, pak je možné žádat o vyplacení výživného i zpětně. V případě dosud nenarozeného dítěte může soud také nařídit muži, jehož otcovství je pravděpodobné (se ženou se intimně stýkal), ale mužem odmítané, aby výživné platil tzv. zálohově. Tedy v nižších částkách, než kdyby bylo otcovství určeno, ale hned. A pak jsou nároky v plné výši uplatněny až vůči úředně určenému otci.

Splnění těchto povinností však zakládá otci i práva, která může uplatňovat vůči dítěti při jeho výchově. Patří mezi ně rozhodování o jeho budoucnosti či vyžadování kontaktu s ním.

PSALI JSME:
Započítat dárky do výživného na dítě? Na tenhle nápad raději zapomeňte

Zavřít reklamu ×
 1. Vaše informace jsou poněkud nepřesné- Nevím, kde váš právní poradce dospěl k informaci o “ nutné výživě“, když tento pojem už občanský zákoník už od 1.1.2014 nezná…. Rodiče mají vůči svým potomkům nárok na tzv. slušnou výživu, u výživného vnuků vůči prarodičům bohužel rozsah nároku není stanoven.Pokud pak jde o nároky neprovdané matky vůči otci svého dítěte, pak je výklad tak nepřesný, že by (promiňte, ale ve svém věku si to už můžu dovolit), by váš expert u mne zkoušku z rodinného práva neudělal:-)
  Milana Hrušáková
  P.S. Moc mi vadí neúplné či nepřesné, někdy i nesprávné informace z oblasti rodinného práva, protože se mu věnuji už 44 let a tak s dovoluji tvrdit, že bych o něm něco měla vědět 🙂
  M.H.

  • Dekuji za Vasi reakci, pani Hrusakova.
   Text urcite neni pravni rozbor, ale spis zakladni a vzhledem k prostoru hodne zjednodusena orientace pro ty, kteri se potkaji s problemem a potrebuji voditko, jestli a kudy z nej vede cesta. A vzhledem k nutnemu zjednoduseni ci zkracovani dochazi take k neuplnosti pri popisovani nekteteho jevu ci nepresnosti pri uvadeni moznych variant.
   Petr Samec

 2. nevím, proč by měla být vyživovací povinnost na rozvedeného partnera , jednou soud právně tento svazek ukončil a jsou z nich opět svobodní cizí lidé bez vzájemných závazků . Ať se každý stará sám o sebe jak umí. Něco jiného jsou děti .

  • Bohuzel v mojí rodině se tahle situace staka, paní která otravovala život celé široké rodině a kamarádům se ukazala být psychicky narusena a byvaly manžel ji musel platit alimenty místo důchodu i přesto, že manzel kterého měla předtím ji neplatil ani na syna a zivil ho nový partner

 3. No, je to o těch „mravech“. Moji rodiče mi nikdy nepomohli ani tchýně s tchánem. Moje matka peče dort psovi a utrácí za jeho „školku“, ale vnukovi nepřijede na narozeniny atp. Raději jsem od nich tedy nic nechtěla, protože člověka to „bolí“, když předem ví, že na „neschopnou příživnici sestru či neteř“ vždy budou peníze a vám nikdo nepomůže. A že chvíle na pomoc byly (zároveň jsem studovala VŠ, byla na mateřské a manžel přišel o práci a spláceli jsme hypotéku…, takže i pracovala). Prostě je to každého svědomí, mnohdy se z rodičů dělají chudáci, ale jsou i velcí sobci mezi nimi. Nejsem s nimi rozhádaná, nechci být sobec jako oni, i když věkem přibývá hořkost nad takovými lidmi.

 4. JAK SE MOHU STARAT O SVOU MATKU KDYZ JE V DOMOVE DUCHODCU SE ZVLASTNIM REZIMEM?NAVSTEVUJI JI TELEFONUJI A NOSIM POHOSTENI CO MOHU PRO NI DELAT VICE??PRACUJI NA 12HODIN SMENY BUDE MI 60 ROKU!!!PORADTE.DEKUJI JIRKA S.

 5. JE MI 60 ROKU PRACUJI NA 12 HODIN SMENY.MATKA V DOMOVE DUCHODCU SE ZVLASTNIM REZIMEM.NAVSTEVUJU JITELEFONUJI A NOSIM POHOSTENI.CO MAM PRO NI DELAT VICE??DEKUJI.J.S.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Před dluhy do svěřenského fondu neutečete

Svěřenské fondy, které jsou v tuzemsku známy zejména ve spojitosti s „uklizeným“ majetkem premiéra Andreje Babiše a kauzami ohledně evropských dotací, staví český zákon do výjimečného postavení.

Plná moc není jen cár papíru

Nechcete, nebo se nemůžete nějakého jednání zúčastnit osobně? Stačí pověřit svého zástupce a nemusí to být pouze advokát, protože vybrat si můžete prakticky kohokoli. Vybavíte jej plnou mocí, která často nemusí být …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru