Dobré časy maskují tikající bombu

Extrémně nízká nezaměstnanost a růst ekonomiky výrazně zlepšily hospodaření veřejného sektoru. „Dobré časy ale maskují tikající bombu v podobě zdravotního a sociálního systému,“ říká hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček, který problematiku zdravotních a sociálních systémů přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Ilustrační foto: Pixabay

Ve 4. čtvrtletí 2018 se hospodaření sektoru vládních institucí dostalo do deficitu mínus 9,8 miliardy korun. Na vině je podle Křečka zhoršené hospodaření ústředních vládních institucí.

Meziroční pohled na hospodaření veřejného sektoru však přináší také dobré zprávy. Nominální výše dluhu se ve 4. čtvrtletí 2018 meziročně snížila na 1735,1 miliardy korun. Díky ekonomickému růstu navíc došlo k výraznému poklesu míry zadlužení na 32,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

„Oproti jiným státům Evropské unie hospodaří veřejný sektor v České republice velmi dobře,“ říká Křeček. Průměrná výše zadlužení v Evropské unii se pohybuje okolo 80 procent HDP a Česká republika tak patří mezi premianty.

„Své postavení si však nemusíme do budoucna udržet, jestliže nebude provedena reforma zdravotního a sociálního systému. Oba tyto systémy výrazně navyšují výdaje, což krátkodobě umožňuje stav extrémně nízké nezaměstnanosti a růstu ekonomiky. Z dlouhodobého pohledu však současný růst výdajů není udržitelný,“ upozorňuje ekonom.

Podle Křečka lze očekávat, že při zhoršování ekonomické situace budou zaváděna restriktivní opatření. Současné parametry zdravotního a sociálního sytému nereflektují fenomén stárnutí populace, tvrdí ekonom a dodává, že v budoucnu bude nutné provést zásadní změny, které se pravděpodobně neobejdou bez negativních dopadů na nemocné a sociálně potřebné.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek