Dobré zprávy: Čerstvý vítr v českém stavebnictví

Konec prvního čtvrtletí přinesl podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) potěšující data ze stavebnictví. V březnu došlo – po sezónním očištění – k meziměsíčnímu zvýšení stavební produkce o silná 3,5 procenta, když se o něj téměř shodným nárůstem zasloužily obě položky – inženýrské i pozemní stavitelství.
V Česku se stále staví méně rezidenčních nemovitostí, než je nutné ke stabilizaci cenového vývoje a bytových potřeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com
V Česku se stále staví méně rezidenčních nemovitostí, než je nutné ke stabilizaci cenového vývoje a bytových potřeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Většina analytiků a ekonomů, kteří Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) poskytli své komentáře, se přitom odvolává na „pěkné počasí“. „Pěkné březnové počasí a nízká srovnávací základna z loňského roku způsobily, že české stavebnictví v letošním třetím měsíci roku rostlo dlouho nevídaným dvouciferným tempem,“ sdělil například Evžen Korec, šéf developerské firmy Ekospol.

„Mimo jiné i díky příznivému počasí bylo nás březnová čísla stavební produkce dostala na nejvyšší hodnoty za poslední tři roky. Oproti loňskému březnu byla celková produkce vyšší o 12,1 procenta, kde ale svou roli sehrála i nízká statistická základna,“ připomněla Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky.

„Stavebníkům svědčilo poměrně teplé a příznivé počasí a také relativně nízká srovnávací základna loňského roku. Dvouciferným tempem rostlo jak stavitelství pozemní, o 10,4 procenta, tak také inženýrské stavitelství – dokonce o 16,2 procenta. V obou případech jde rovněž o nejlepší výsledek od března 2022,“ potvrdil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Podle Petra Kymličky, partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic, „s jarním počasím zavál čerstvý vítr i ve stavebnictví. „Stavební produkce v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, meziměsíčně pak o 3,5 procenta. Zvýšila se produkce v pozemním stavitelství i inženýrském stavitelství. Výrazně pak stoupl počet nových bytů,“ uvedl Kymlička.

S odvoláním na údaje tuzemských statistiků upřesnil, že meziročně jich bylo zahájeno o 15,9 procenta více a dokončeno jich bylo dokonce o 44,7 procenta více. „Optimismus ale mírně brzdila nově vydaná stavební povolení. Jejich hodnota totiž klesla o 37,2 procenta. Doufejme ale, že k těmto propadům bude docházet jen mimořádně a nestanou se dlouhodobým trendem,“ poznamenal Petr Kymlička.

Jak upřesnil Evžen Korec z Ekospolu, statistika je výrazně ovlivněná nízkou srovnávací základnou loňského roku. „Za celý rok 2024 se totiž české stavebnictví propadlo o 2,4 procenta,“ připomněl. „Situace českého stavebnictví se na první pohled podle statistik zdá být dobrá. Ne nadarmo se ale říká, že první pohled klame. V tomto případě to platí doslova,“ podtrhl šéf Ekospolu.

Jak vysvětlil, české stavebnictví letos sice statisticky roste, ale jen díky předchozímu dlouhodobému propadu. „Že stavebnictví dopadne až tak hluboko, nikdo nečekal. Symbolicky je dobře, že se situace pomalu otáčí. V žádném případě ale nelze říct, že je stavební sektor z nejhoršího venku. Nejdůležitější věci ovlivňující výstavbu se nijak nezlepšily,“ konstatoval Evžen Korec.

Podle jeho názoru zmatky kolem nové stavební legislativy a digitalizace stále trvají. „Stejně tak pořád čekáme na nový územní plán hlavního města. Problémem zůstává i nedostatek pracovníků včetně kvalifikovaných profesí a neustálý růst cen stavebních prací i materiálu. Dokud se tyhle hlavní překážky rychlejší a snadnější výstavby nevyřeší, bude české stavebnictví stále zaostávat,“ uvedl.

Pozitivní notu do čerstvé statistiky se pokusila vnést Jana Steckerová z Komerční banky: „Nálada ve stavebnictví se nadále zlepšuje, jak ukázal dubnový konjunkturální průzkum, a v současnosti je nejvyšší od léta 2022.“ Jenže, jak dodala, statistiky vydaných stavebních povolení tento optimismus krotí.

Orientační hodnota nově vydaných stavebních povolení by totiž podle ČSÚ po modelovém odečtení staveb s rozpočty nad miliardu korun byla na obdobné úrovni jako před rokem. „Za první čtvrtletí letošního roku činil průměrný meziroční vzestup stavební produkce 7,4 procenta. To je více než solidní základ pro to, aby letošní celoroční výsledek byl kladný,“ uvedla Steckerová z KB.

Její kolega, Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky, seznámil faei.cz s predikcí banky: „Po dvou letech poklesu pro letošek předpokládáme, že si stavebnictví polepší, a to řádově kolem dvou procent. Pomohou nižší úrokové sazby a tedy nižší náklady financování, a vyšší objem infrastrukturních projektů financovaných z veřejných prostředků.“

Podle Lukáše Kovandy z Trinity Bank tuzemskému stavebnictví nahrává pokračující pokles úrokových sazeb v ekonomice, který je pozvolný, avšak patrný. „Usnadňuje přístup k financování a zvedá poptávku po hypotékách, což má pozitivní vliv na poptávku zejména po rezidenčním bydlení a na související výstavbu. Za celý letošní rok by tak stavebnictví mělo přidat 2,5 procenta,“ uvedl ekonom.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek