Dokáže Jony Ive s umělou inteligencí totéž, co kdysi s iPhonem?

Když technologický gigant OpenAI, stojící za ChatGPT, převzal za 6,5 miliardy dolaru startup io designéra Jonyho Ivea, trhy se otřásly. Jde o odvážný krok – spojení mozků zodpovědných za průlomovou umělou inteligencí (AI) s designérem, který vtiskl podobu legendárnímu iPhone.
Jony Ive (na snímku) proslul výrokem: „Všechno, co jsem se za posledních 30 let naučil, mě dovedlo do tohoto okamžiku.“ A dnes hraje o nejvyšší možné sázky. Foto: Marcus Daweshttp://www.marcusdawes.commarcus@marcusdawes.com – Wikipedia:Contact us/Photo submission, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19277958
Jony Ive (na snímku) proslul výrokem: „Všechno, co jsem se za posledních 30 let naučil, mě dovedlo do tohoto okamžiku.“ A dnes hraje o nejvyšší možné sázky. Foto: Marcus Daweshttp://www.marcusdawes.commarcus@marcusdawes.com – Wikipedia:Contact us/Photo submission, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19277958

A tak se investoři z celého světa oprávněně zamýšlejí nad tím, co to může znamenat pro jejich portfolia a pro budoucnost technologií vůbec. I když finančními trhy zmítají vlny nadšení, investoři by se měli na okamžik zastavit a popřemýšlet: Stojíme u zrodu nové revoluční kategorie produktů – nebo jde jen o další předražený vzdušný zámek?

Co se přesně stalo? Společnost OpenAI, jejíž hodnota se díky průlomovým inovacím v oblasti AI vyšplhala na 300 miliard dolarů, koupila startup io legendárního exdesignéra Applu, Jonyho Ivea. Kreativní manažer zodpovědný za iPhone, iPad i Apple Watch, opustil v roce 2019 Apple, aby se pokusil uskutečnit svou novou vizi – redefinovat další generaci spotřebitelných technologií.

Zde je stručné shrnutí uzavřeného obchodu. Cena akvizice je 6,5 miliardy dolarů, a to výhradně v akciích. OpenAI získá talentované lidi – Jonathana Ivea a zkušený tým 55 techniků a designérů. Samotný Ive bude ve funkci kreativního konzultanta kormidlovat nejen vývoj nového produktu, ale celého ekosystému OpenAI.

Premiéra produktu se chystá se na sklonku roku 2026. Nepůjde o smartphone ani inteligentní brýle – ale o něco naprosto nového, snad přístroj, který si dáte do kapsy nebo nenápadně položíte na stůl, odkud bude tiše měnit podobu vašeho digitálního života.

Proč by se měli investoři mít na pozoru? Pro investory, kteří se v boomu AI trochu orientují, signalizuje nová hardwarová iniciativa OpenAI změnu způsobu, jímž může umělá inteligence ovlivnit náš každodenní život.

Dnešní trh s AI se točí kolem gigantů z oblasti cloud computingu a firem, které pro ně vyrábějí čipy – patří sem Nvidia i Google. Ale hardwarová integrace je něco úplně jiného. Připomíná přechod od dodávek motorů k sériové výrobě celých automobilů – je dražší a rizikovější, ale může způsobit revoluci.

Jony Ive a šéf OpenAI Sam Altman nechtějí nabídnout jen další nablýskaný zlepšovák – jejich cílem je změnit od základu způsob, jakým pracujeme s technologií samotnou. Altman to nedávno shrnul takto: „Teď máme příležitost zcela změnit naše vnímání toho, co to znamená používat počítač.“

Každý převratný technologický vynález přináší vítěze a oběti. Smělý tah OpenAI v oblasti hardwaru není jen velkým vizionářským krokem kupředu – od základu změní pravidla hry v oblasti umělé inteligenci a v technologických odvětvích vůbec. Teď musí investoři zjistit, kdo má nakročeno k velkému vítězství, kdo na tom může prodělat a kteří hráči zatím zůstávají velkou neznámou.

Kdo na tom může vydělat? Předně výrobci polovodičů a senzorů. Až přijdou na trh nové přístroje s umělou inteligencí, mohou na zvýšené poptávce po specializovaných komponentách vydělat firmy jako Qualcomm, TSMC a Sony (obrazové senzory). Hodně vydělat mohou i přední výrobci výkonných a energeticky nenáročných čipů pro osobní přístroje.

A kdo může prodělat? Určitě výrobci tradičního hardwaru, tedy výrobci smartphonů, kteří spoléhají na postupné zdokonalování a nenabídnou hloubkovou integraci AI, takže riskují pád do zapomnění. A krátkodobě také Apple. Jeho investoři okamžitě znervózněli a hodnota společnosti klesla v reakci na tuto obchodní transakci zhruba o 45 miliard dolarů.

Meta, Microsoft a Google – tito technologičtí giganti musí reagovat rychle – buď sami přejdou na nový sofistikovaný hardware, nebo riskují ztrátu podílu na trhu, který může změnit svět.

Čeká nás život bez obrazovky? Jony Ive i Sam Altman mají jasno. Nechtějí vytvořit další chytrý telefon ani tablet, ale nový typ přístroje, který využívá umělou inteligenci – možná to bude něco, co do vaší každodenní rutiny zapadne tak hladce, že si toho ani pořádně nevšimnete.

Stačí si uvědomit, jak během pouhých dvaceti let proměnily náš život chytré telefony. K něčemu podobnému může dojít znovu, jen tentokrát s AI coby neviditelnou silou umožňující aktivní inteligentní asistenci daleko přesahující to, co dnes nabízejí Siri nebo Alexa.

Přesto je nutná opatrnost. Ne všechny vzrušující technologické příběhy končí happyendem. Vzpomínáte na Ai Pin firmy Humane? Koncept to byl možná vizionářský, ale komerčně naprostý propadák. Iveovi a OpenAI nebude stačit k úspěchu jen skvělá technologie, potřebují něco, po čem spotřebitelé opravdu skočí.

Pro investory je důležité nenechat se zcela unést nadšením. Neměli by zapomínat, že i giganti, jako OpenAI a hvězdy typu Ivea, si musí úspěch zasloužit. Nestačí oslňující titulky, je třeba bezchybná realizace. Dějiny jsou plné slibných inovací, které se neuchytily.

Autor je vedoucí oddělení investiční strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek