Dokončovaných bytů dramaticky ubývá

Názor
V posledních letech se v Praze povoluje výrazně méně bytů, než by bylo třeba a než by bylo s ohledem na ekonomický cyklus běžné. Příprava staveb a jejich výstavba je dlouhodobá záležitost. Běžný bytový dům se připravuje a povoluje asi osm let a staví rok a půl nebo dva. Kriticky nízké počty zahajovaných staveb z posledních let se tak začínají odrážet v počtech těch dokončovaných, které již třetím rokem klesají.
Ilustrační foto: Central Group

Na vrcholu ekonomické konjunktury a mnoho let po skončení ekonomické krize by přitom měla být situace zcela jiná. V době, kdy lidé mají peníze a pozitivně nahlížejí na svou budoucnost a poptávka po bydlení je tak velmi vysoká, by se mělo stavět „ostošest“. V Česku a především v Praze tomu tak ale není.

Počty dokončených bytů v bytových domech v hlavním městě se meziročně propadly o téměř 14 procent na loňských 4008. Ve srovnání s rokem 2016, kdy po prodělané krizi dosáhlo zahajování bytové výstavby svého vrcholu, je to dokonce o více než 20 procent. Při současném přírůstku obyvatel, a s potřebou prosté obměny zastaralého bytového fondu, a především pro snížení narůstajícího deficitu bytů v Praze, by však bylo třeba povolovat a dokončovat ročně osm až deset tisíc bytů.

PSALI JSME:
Přestane být Praha příjemné místo pro život? Pokud se nerozhýbají stavební úřady, pak ano

Ani nejnovější čísla Českého statistického úřadu za leden letošního roku ale nesvědčí o tom, že by se blýskalo na lepší časy. V Praze bylo sice v lednu dokončeno 304 nových bytů, za stejný měsíc však úřady povolily jen 98 nových bytů v bytových domech.

Nezbývá tedy než doufat, že opatření ministerstva pro místní rozvoj, jako je již rok platné společné územní a stavební řízení nebo chystaná novela, která má zavést tzv. fikci souhlasu a v budoucnu samozřejmě především ambiciózní rekodifikace stavební legislativy, se brzy projeví na zkrácení povolovacího procesu. Snad ani vedení Prahy nezůstane netečné a podobně aktivně jako ministerstvo pro místní rozvoj začne hledat řešení neuvěřitelné desetileté délky procesu přípravy a povolení nových staveb, která podvazuje a v současné situaci vlastně zcela paralyzuje jakýkoli rozvoj města.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusy už česká lázeňská města nebaví, jejich předražené byty ale nikdo nechce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.