
Tuzemská dovolená na lodi se v dnešní době řadí mezi velmi oblíbené typy aktivního trávení volného času. Říční putování nabízí jedinečné zážitky z cestování, ale také ideální možnost jak strávit volný čas v přírodě, koupat se a rybařit. Na své si přijdou zamilované páry, party přátel, pracovní a zájmové skupiny i rodiny s malými dětmi.
Spotřebované palivo: Variabilní položka, která se může účtovat za moto-hodinu nebo ve spotřebovaných litrech.
Poplatky v přístavech: Zejména v nově vybudovaných soukromých kotvištích.
Vratná kauce: Výše je v ceníku.
Vzhůru na palubu
Celkem se můžete plavit po bezmála 400 kilometrech nádherných vodních cest českých a moravských řek, kanálů, průplavů a jezer.
Pro plavbu po Horní a Dolní Vltavě i Labi sice není vyžadován žádný průkaz způsobilosti (průkaz VMP – vůdce malého plavidla), nutné jsou však alespoň minimální zkušenosti a praxe.
Nejmenší, nejkratší, ale paradoxně nejznámější plavební oblastí v ČR je Baťův kanál. Tamní lodě jsou také obecně levnější než v ostatních plavebních destinacích. Pro plavbu po „Baťáku“ nejsou třeba ani žádné předchozí zkušenosti. Nalodit se můžete v přístavu Sudoměřice, pokud ale chcete na Vltavu, pak ideální podmínky nabízejí pražské Holešovice, Orlík a směrem na České Budějovice zase kotviště Lavičky.
Ale pozor! Musíte být ve střehu. Každá plavební sezóna se totiž začíná prodávat už v létě předchozího roku. Kapacity se rychle tenčí a kdo dříve přijde, dříve také pluje.

Katamarán, plachetnice nebo hausbót?
Řízení hausbótu ovládáte pomocí kormidelního kola z kormidelního stanoviště. Nejprve vyrazíte na svou první testovací plavbu se zkušeným lodníkem a pod jeho dohledem se naučíte ovládat loď včetně proplutí plavební komorou.
Pronajmout si ovšem můžete i obytnou motorovou loď, motorový člun, kajutovou plachetnici, sportovní plachetnici či katamarán. Dle speciální vyhlášky může vést plavidlo osoba starší 18 let, a to bez průkazu způsobilosti (VMP) maximální rychlostí 12 km/hod. Musí být ovšem seznámena s technikou vedení plavidla a s pravidly plavebního provozu. Orientační cena týdenního pronájmu obytné lodě pro šest osob se pohybuje v rozmezí 20 až 30 tisíc korun.

A příští rok třeba Jadran?
Pokud máte tuzemskou dovolenou na lodi už za sebou, naplánujte si něco většího a dobrodružnějšího. Vyrazit můžete třeba na Jadran. V Chorvatsku je při pobřeží velké množství ostrůvků, proto se tam netvoří příliš velké vlny a lze plout i poměrně krátké úseky. V podstatě můžete v každé zátoce bezpečně zakotvit a najít zázemí, jachtařskou marínu s vybavením, elektřinou i sociálním zázemím. Zkrátka – na Jadranu nemusíte dostat ani mořskou nemoc.
Ahoj na vodě!
Pronájem lodí
www.dovolenaslodi.cz
www.sppraha.cz
www.pobytovelode.cz
www.ceskonalodi.cz
www.vltavaslodi.cz