Zákaz nezákaz, na vodě pije polovina vodáků

V Česku platí nulová tolerance alkoholu na vodě pod pokutou až 100 000 korun. Přesto je vodácký zážitek pro většinu mužů synonymem pro alkohol, ženy ale naopak na vodě pijí jen výjimečně. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury NMS Market Research.
Případnou novelu zákona, která by zrušila pokuty za konzumaci alkoholu pro vodáky, by podpořila mírná většina Čechů. Foto: Pixabay

Alkoholické nápoje konzumuje „jen“ mírná většina českých vodáků, zbylých 47 % pití při jízdě na vodě odmítá.  Abstinující část tvoří převážně ženy vodačky, z nich nepije celých 62 %, u mužů je tento počet značně nižší (35 %). Ti, kteří si dopřejí alkohol na vodě jen příležitostně, nejčastěji preferují drink za odměnu po doplutí (31 %).

V běžném dni vypijí čeští vodáci nejčastěji do tří piv nebo panáků (65 %), dalších 30 % vodáckých pijáků se vejde do šesti drinků. Najdou se však i tací, kteří se plaví s pořádnou dávkou promile v krvi, až 11 kousků alkoholických nápojů vypije každý stý Čech s pádlem v ruce.

Sice platí nulová tolerance alkoholu na vodě, ale kontroly u nás ale nejsou moc pravidelné, Podle průzkumu ještě nikdy nebyla kontrolována 93 % vodáků. Pokud jde o udělování pokut, jsme, jak tvrdí průzkum, který proběhl v červnu 2018 na reprezentativním vzorku 1004 respondentů ve věku 18-64 let, rozpolceni: S pokutováním vodáků za alkohol souhlasí 53 % Čechů, proti je 47 procent.

Pití omezit, ale nezakazovat

„Zrovna tak se liší názor na tolerované množství, 80 % Čechů se však shoduje, že nulová tolerance není správná, zhruba každý desátý vodák by dokonce nechal konzumaci alkoholu na vodě bez omezení. To by bylo ale velmi rizikové,“ komentoval výsledky průzkumu manažer agentury NMS Kamil Kunc.

Případnou novelu zákona, která by zrušila pokuty za konzumaci alkoholu pro vodáky, by podpořila mírná většina Čechů (54 %). Jasno v tom mají zejména muži (62 %), ženy by zaujaly naopak negativní postoj a novelu by podpořilo jen 45 % z nich.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB