
Chystáte se v létě s nejmenšími za exotikou nebo jen tak na týden posedět ve stínu vrby u rybníka? Vždy byste ale měli být připraveni na „nejhorší“. Malí cestovatelé jsou zkrátka rizikovou skupinou. Nestačí si jen ověřit dostupnost a kvalitu lékařské péče nebo hygienický standard vaší destinace, buďte připraveni i vy sami.
1. Léky proti horečce (čípky nebo sirup)
2. Kapky či sirup proti kašli
3. Kapky nebo sprej proti rýmě
4. Kapky do očí a přípravek na vypláchnutí
5. Krém nebo mast na opruzeniny
6. Tekutý pudr nebo gel na hmyzí štípance
7. Panthenol ať již ve formě spreje, nebo krému na spáleniny
8. Léky na zmírnění průjmu
9. Živočišné uhlí jako první pomoc při většině otrav
10. Pro základní ošetření drobných oděrek, škrábanců zabalte do lékárničky i pinzetu, nůžky, spínací špendlík, náplasti různých velikostí, sterilní čtverce, obvazy, obinadlo, gumové škrtidlo, roztok k dezinfekci kůže
11. Teploměr
Dr. Máma a Dr. Táta
Dobře vybavená cestovní lékárnička po ruce vyřeší spoustu zdravotních potíží. Její obsah přizpůsobte délce pobytu, způsobu cestování, ale také místu pobytu, kam máte s dětmi během dovolené namířeno. Přibalit si základní léky by mělo být základním pilířem každého zodpovědného rodiče.
„Děti mohou na cestách postihnout nejrůznější zdravotní potíže. Shánět léky, které jsou u nás běžně dostupné, ale nemusí být v zahraničí vůbec snadné. Dobře vybavená cestovní lékárnička by proto měla obsahovat základní léky, jež léčí již existující onemocnění, zajistí prevenci nemocí a vyřeší akutní zdravotní obtíže nebo drobná zranění,“ zdůrazňuje MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z pražské Nemocnice na Homolce.
Ještě před cestou si zjistěte informace o klimatických podmínkách v cílové destinaci. Zjištěním pak přizpůsobte výběr vhodných lékových přípravků a lékové formy.
Obecně platí, že léčiva nesmí být vystavena přímému slunečnímu záření a vysokým teplotám.
Pozor na slunce, potraviny i klimatizaci
„Nadměrné vystavování slunci, odlišné klimatické i hygienické podmínky, ale také netradiční potraviny, které děti ochutnají poprvé, mohou malým cestovatelům způsobit podráždění pokožky, průjem či alergie. Důležité je tedy přibalit běžně dostupné léky na tyto potíže. Řadu zdravotních problémů má na svědomí také již samotná cesta na dovolenou,“ varuje Bajová.
Klimatizační zařízení jsou velmi zrádná zejména ve vztahu k imunitě našich nejmenších. Mikroorganismy se totiž s proudem vzduchu dostávají do uzavřeného prostředí a mohou vyvolat závažná infekční onemocnění. I cestování letadlem se může změnit v menší cestovatelské „drama“. Prudké změny tlaku mohou přivodit bolestivý zánět středního ucha, vaše dítko mohou potrápit také nachlazení, chřipka nebo angína.
Dětské zdravotní evergreeny
Řada cestovatelských neduhů se projeví zejména horečkami a bolestmi. Mějte proto vždy po ruce léky, které od nich dětem uleví. Jednou z vhodných léčivých látek je paracetamol. Kromě tlumení horečky zmírňuje bolesti různého původu, pomáhá při bolestech hlavy, zubů a bolestech pohybového ústrojí provázejících chřipku a nachlazení.
Formu podávání volme vždy podle věku dítěte. Nejmenším ratolestem, které ještě neumí spolknout tabletu, podávejte suspenze (pro děti od tří měsíců) nebo čípky (pro děti s tělesnou hmotností od sedmi kilogramů). Všechny přípravky se podávají v dávce podle tělesné hmotnosti v intervalu šesti hodin a doba jejich užívání by bez konzultace s lékařem neměla trvat déle než tři dny.
Pokud si nevíte rady, sáhněte po příbalovém letáku, nebo se telefonicky poraďte s pediatrem. Zdraví našich nejmenších je přece to nejcennější.